گنجینه دفاع مقدس در ابعاد مختلف قابل بررسی است

یکی از فرماندهان دفاع مقدس با اشاره به اینکه گنجینه دفاع مقدس در ابعاد مختلف قابل بررسی است، گفت: باید با فعالیت‌های فرهنگی و هنری زمینه انتقال آن فراهم شود.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، سردار حمزه فلاح، صبح امروز (دوشنبه، 7 مهر) در مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس در این اداره‌کل، با اشاره به اینکه برخی معتقدند وقتی کشوری مورد تجاوز قرار گرفته ایام سالگردش را گرامی نمی‌دارند، اظهار کرد: اما ما به جهت نوع عمل و رفتار رزمندگان که نشأت گرفته از فرهنگ ناب اسلام محمدی است.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری فرمودند هر چقدر از دفاع مقدس بگذرد باید معرفت ما نسبت به این ایام بیشتر شود، افزود: باید ادبیات دفاع مقدس همواره در جامعه باقی بماند و اگر به فراموشی سپرده شده دوباره احیا شود چرا که این فرهنگ نجات بخش است.

سردار فلاح با اشاره به اینکه جنگ گنجینه‌ای است که هنوز کشف نشده است، تصریح کرد: مسئولیت‌ها با گذشت سال از جنگ بسیار سنگین است و ما باید در این عرصه کارهای زیادی انجام دهیم.

فرهنگ دفاع در مدارس تدریس و در دانشگاه‌ها کالبد شکافی شود

وی با تأکید بر اینکه گنجینه دفاع مقدس در ابعاد مختلف قابل بررسی است، افزود: این گنجینه باید با فرهنگ ایثار، شجاعت، ولایت مداری و از خود گذشتگی برای جوانان تبیین و تشریح شود.

یکی از فرماندهان دفاع مقدس با بیان اینکه باید فرهنگ دفاع مقدس در مدارس تدریس شده و در دانشگاه‌ها مورد بحث و کالبد شکافی قرار گیرد، گفت: باید مشخص شود که چه عاملی باعث شد جوانان در جان دادن از دیگران سبقت می‌گرفتند. باید به این موضوع پرداخت که چه عاملی سبب می‌شد زمانی که معبری بسته بود چندین نفر برای رفتن روی مین ثبت نام می‌کردند یا چطور می‌شود که پزشکی و مهندسی در دفاع مقدس رشد می‌کند.

وی با بیان اینکه از دیدگاه ما نظامی‌ها مهم‌تر از امنیت، احساس امنیت استاز دیدگاه ما نظامی‌ها مهم‌تر از امنیت، احساس امنیت است، بیان کرد: یکی از موضوعاتی که به تأمین امنیت منجر می‌شود فعالیت‌های خوب فرهنگی است. در حوزه دفاع مقدس با بهره مند شدن از هنر، نوشتار، گفتار، تئاتر، سینما می‌توان کارهای ارزشمندی انجام داد و به واقعیت‌های جنگ که مختص فرهنگ ناب ایران اسلامی و این مردم است، پرداخت.

سردار فلاح با اشاره به برخی تولیدات انجام شده در حوزه دفاع مقدس تأکید کرد: هنوز جای کار باقی است این میزان تولید اثر کافی نیست.

حل مشکلات اقتصادی با روحیه ولایی و انقلابی و رویکرد جهادی

وی در ادامه به نقش گیلانیان در جنگ و پشتیبانی از رزمندگان با اعزام کامیون‌های اقلام و ملزومات مورد نیاز اشاره کرد و افزود: امروز با زبان هنر به ویژه به وسیله تئاتر و نمایش می‌توان مسائل را در جامعه نهادینه کرد این نشان دهنده تأثیرگذاری هنر است.

سردار فلاح با بیان اینکه وقتی جنگ بر ما تحمیل شد، هیچ گونه آمادگی نداشتیم و در شرایطی نابرابر بودیم، اظهار کرد: آنچه که قابل بحث است این بوده که چه عاملی سبب موفقیت شد. نگاه به تاریخ نشان می‌دهد که در جنگ‌ها هربار تکه‌ای از خاک ایران از آن جدا شد اما چه چیزی باعث شد که بعد از ۸ سال همه سرزمین خود را حفظ کردیم هر چند بهترین سرمایه‌هایمان برای دفاع از میهن اسلامی جان خود را تقدیم کردند. باید توجه داشت آنچه که از بعد نظامی مهم‌تر بود روحیات ولایی و انقلابی و جهادی رزمندگان بود که امروز هم مسئولان ما در هر دولتی که باشند برای عبور از مشکلات باید آن را داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت مهم و اساسی برای برون رفت از مشکلات اقتصادی با رویکرد جهادی و انقلابی و بهره مند شدن از راهکارهای علمی در دانشگاه‌ها نهفته است، گفت: یکی از تهدیدات ما در حوزه امنیت، تهدید اقتصادی است. امنیت اقتصادی و امنیت فرهنگی به هم وابسته بوده و بسیار مهم است و باید برای حل معضل مشکلات اقتصادی اقدام کنیم.

سردار فلاح با تأکید بر اینکه امروز رسانه‌ها نقش مهمی دارند و باید حواسمان باشد که در حوزه گفتار و نوشتار و شنیداری چه کاری در جامعه می‌شود، ادامه داد: امروز جوانان ما به مراتب در شرایط سخت‌تری هستند و به مراتب بهتر از ما عمل می‌کنند.

سخنرانی «فیروز فاضلی» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، شعرخوانی «مرتضی عابدین‌پور لنگرودی» شاعر جوان حماسی سرای استان، قرائت زیارت عاشورا و تجلیل نمادین تعدادی از ایثارگران حوزه فرهنگ و هنر گیلان از دیگر بخش های این مراسم بود.

۷ مهر ۱۳۹۹ ۱۳:۳۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *