کیفرخواست پنج جلدی دادستانی کل کشور در دادگاه عراق در نمایشگاه دفاع مقدس به نمایش گذاشته شد

مظلوم با بیان اینکه کیفرخواست پنج جلدی دادستانی کل کشور در دادگاه عراق برای احقاق حقوق ملت ایران سند افتخار دادستانی در قوه قضاییه است، گفت: این کیفرخواست در غرفه دستگاه قضایی در نمایشگاه دفاع مقدس در معرض دید عموم قرار دارد.
سید هادی مظلوم، نماینده دادستانی کل کشور در غرفه قوه قضاییه در نمایشگاه دفاع مقدس در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان گفت: در چهلمین سالگرد دفاع مقدس غرفه دادستانی در مجموعه دستگاه قضایی در این نمایشگاه افتتاح شده است. در غرفه دادستانی کل کشور اقداماتی که برای احقاق حقوق ملت ایران در جنگ تحمیلی در دادستانی کل کشور و قوه قضاییه انجام شده است در معرض دید عموم دارد.

نماینده دادستانی کل کشور در غرفه قوه قضایی تصریح کرد: در جنگ میان دو کشور اولین چیزی که اتفاق می افتد، جنگ نظامی نیست بلکه قبل از آن جنگ های سیاسی رخ داده است و در مراحل بعد به جنگ سیاسی ختم می شود.

وی خاطرنشان کرد: پس از جنگ نظامی نیز اقداماتی باید صورت بگیرد تا حق و حقوق ملت تضعیف نشود.

مظلوم با اشاره به اقدامات دادستانی کل کشور پس از پایان جنگ تحمیلی گفت: یکی از اقداماتی که دادستانی کل کشور پس از پایان جنگ تحمیلی انجام داد، تهیه و صدور کیفرخواست برای صدام و رژیم بعث و همپیمانان آن بود. در سال 1384 وقتی حکومت رژیم بعث عراق سرنگون شد با روی کار آمدن دولت جدید در این کشور تصمیم به محاکمه صدام گرفته شد. در اتهاماتی که علیه صدام در دادگاه این کشور مطرح شد، موضوع توجه به خاک ایران مورد توجه قرار نگرفته بود، به همین دلیل مرحوم آیت الله شاهرودی به دادستان وقت حجت الاسلام دری نجف آبادی دستور دادند تا کیفرخواست کامل و دقیق تهیه و به دادگاه عراق ارسال شود تا به اتهامات و تجاوزات صدام به ایران رسیدگی شود.

وی افزود: در مهر ماه 1384 کیفرخواست بسیار جامع و کامل به دو زبان عربی و فارسی در پنج جلد تهیه شد که تمامی اتهامات صدام، جنایات، آمار و ارقام تلفات، کشته ها و خسارت ها به ایران در این کیفرخواست ذکر شده است.

وی گفت: اگرچه در دادگاه این کشور به این کیفرخواست توجه ای نشد که دلیل آن این بود که اگر دادگاه به این کیفرخواست توجه می کرد باید خسارت هایی را که به ایران تحمیل شده بود را می پذیرفت و در صورت قبول خسارات از سوی دولت جدید عراق حتما پای آمریکا و همپیمانان او در حمایت از عراق به این کشور باز می شد، به همین جهت اجازه ندادند کیفرخواست در دادگاه مورد توجه قرار گیرد اما اکنون این کیفرخواست به عنوان یادگار افتخار برای دستگاه قضایی است که توانسته است اتهامات عراق به ایران را نشان دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *