کتاب شاعران زنجانی با عنوان «قامت سرخ سلیمانی» رونمایی شد

مسئول انجمن شعر بسیج هنرمندان استان زنجان گفت: کتاب قامت سرخ سلیمانی حاصل 73 قطعه شهری است توسط شاعران به نام زنجانی گردآوری شده است.
منصور علمی‌فرد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در زنجان درباره رونمایی کتاب «قامت سرخ سلیمانی» گفت: از دیرباز ایرانیان، یافته‌های خود را از راه نوشتن در اختیار نسل آینده قرار می‌دادند که ازجمله آن ثبت سرگذشت بزرگان بوده است که سردار سلیمانی نیز جزو آن‌هاست.

وی با اشاره به اینکه پس از شهادت سردار سلیمانی قشرهای مختلف جامعه هر کدام بهنوبه خود در ستایش راه این شهید گام‌های ارزشمندی برداشتند، گفت: شاعران استان زنجان نیز با هماهنگی انجمن شعر بسیج هنرمندان استان و معاونت فرهنگی سپاه شهرستان زنجان آثار خود را در رثای سردار سلیمانی و شهیدان ارائه کردند.

علمی‌فرد با اشاره به روند گردآوری کتاب شعر «قامت سرخ سلیمانی» افزود: در این کتاب شاعران علاوه بر ابراز احساسات و عواطف شخصی خود با بیانی زیبا سردار سلیمانی را به جامعه معرفی کرده است.

مسئول انجمن شعر بسیج هنرمندان استان زنجان گفت: کتاب قامت سرخ سلیمانی حاصل دلنوشته‌های شاعرانی است که عشق خود را با هنر عجین کرده‌اند که یاد این سردار بزرگ فراموش نشود.

وی با اشاره به اینکه در این مجموعه 73 اثر از 63 شاعر استان زنجان در این مجموعه گردآوری شده است، اضافه کرد: این مجموعه سال آینده در کنگره ملی 3 هزار شهید استان توزیع خواهد شد.

علمی‌فرد تصریح کرد: این مجموعه با عنوان: «قامت سرخ سلیمانی» تلفیقی از نام سنبل سرداران شهید استان زنجان شهید قامت بیات و نام شهید حاج قاسم سلیمانی است.

مسئول انجمن شعر بسیج هنرمندان استان زنجان افزود: شعر هر کدام از شاعران در این مجموعه گویای ارادت آنان به راه شهداست و تا حد امکان سعی شده است از گفتار سهلِ ممتنع سرپیچی نکرده و با پرهیز از سخنهای غامض، بتوان در دل مخاطبان نفوذ کند.

علمی‌فرد با بیان اینکه کار گردآوری این کتاب و اشعار آن از اسفندماه سال قبل آغاز شده است، تصریح کرد: این کتاب پس از اصلاحات در تاریخ خرداد ماه آماده چاپ شد ولی بخاطر عدم امکان رونمایی و پیش‌بینی برنامه‌های کنگره شهدای زنجان و نهمین دوره جشنواره سراسری بخش استانی رونمایی شد.

مسئول انجمن شعر بسیج هنرمندان استان زنجان درباره چاپ این کتاب نیز گفت: چاپخانه سیمرغ زنجان همه مراحل چاپ را عهده‌دار بود و با سه انتشاراتی برای گرفتن مجوزهای لازم صحبت شده تا بعد از توافق با یکی از انتشاراتی‌ها کتاب به بازار عرضه خواهد شد.

عنوان کتاب از شعر زیر برداشت شده است:
«قامتی سرخ، سری سبز، دلی باده پرست
می‌خوران مست، سبو مست ، شده ساغر مست
سنگ ظلمت ز پی
حمله دستانی پست
حرمت معرفت و ساقی و پیمانه شکست»

شعر از منصور کلامی‌فرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *