منتخبان شعر دفاع مقدس مازندران معرفی شدند

ساری – ایرنا – جشنواره شعر دفاع مقدس مازندران پنجشنبه شب با معرفی ۱۱ منتخب به کار خود پایان داد.

به گزارش ایرنا ، مراسم اختتامیه جشنواره شعر دفاع مقدس با عنوان ” رازهای ارغوانی ” در پارک موزه دفاع مقدس مازندران در ساری برگزار شد.

مسئول بسیج هنرمندان مازندران در این مراسم گفت : فراخوان جشنواره رازهای ارغوانی از اواخر تیر ماه منتشر شد که در موضوعات مختلف از جمله مدافعان سلامت و چهل سالگی دفاع مقدس بود.

حمیدرضا هراسانی افزود : مکتب سلیمانی، مدافعان حرم، جهش تولید، کمک مومنانه، سبک زندگی اسلامی ایرانی، مسجد محوری، عفاف و حجاب و ساده زیستی از محورهای جشنواره شعر بسیج با عنوان دفاع مقدس است.

وی با اعلام این که در هفت بخش جشنواره ۱۲۶ شاعر شرکت کردند و ۵۸۴ شعر به دبیرخانه رسید، گفت : از این تعداد، ۱۳۰ شعر منتخب شد که در قالب کتاب منتشر می‌شود و ۱۰ نفر برگزیره و یک نفر شایسته تقدیر توسط هیات داوران مشخص شدند.

دبیر جشنواره شعر بسیج تصریح کرد: ۲۱ اثر در  هفت محور جشنواره به جشنواره شعر بسیج کشوری راه یافتند.

تعالی هنر در تعامل با انقلاب است

نماینده ولی فقیه در مازندران هم در این مراسم گفت : از خانواده شهدا و جانبازان، شکایتی نشنیده ام و بسیار شاکر هستند.

حجت الاسلام و المسلمین محمدباقر محمدی لایینی افزود : شهدا مکرر حیات را برای ما احیاء کردند و نباید راه شهدا را گم کنیم.

وی گفت: نسل سوم و چهارم انقلاب بویژه باید رهرو راه شهدا باشند.

امام جمعه ساری افزود : راه درست هنر،  در تعامل با انقلاب به مقصد رهنمون می‌شود.

شعر قالبی هنرمندانه برای انتقال مفاهیم

فرمانده سپاه کربلای مازندران هم در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت : دفاع مقدس گنجینه‌ای از معارف است و برای انتقال این معارف بهترین قالب، ادبیات است و امشب ملاحظه کردیم نسل جدید ما پابه‌پای نسل قدیم برای انتقال مفاهیم و ادبیات دفاع مقدس، بهترین آثار خود را ارائه کردند.

سرهنگ پاسدار سیاوش مسلمی افزود : بهترین و هنرمندانه‌ترین قالب برای انتقال مفاهیم دفاع مقدس، قالب شعر است.

وی گفت : لشکر ویژه ۲۵ کربلا که یکی از لشکرهای بسیار توانمند در دفاع مقدس بود و به اندازه جایگاه و اهمیت این لشکر، نتوانستیم رشادت‌ها و دلیرمردی‌ها را انتقال دهیم. بخشی از این کوتاهی به واسطه خود مسئولان است که اهتمام زیادی به این موضوع نداشتند و بخشی از این مسئولان، خودمان هستیم و نتوانستیم کار کنیم و بخشی هم به واسطه نبود فضا و میدان است تا هنرمندان در قالب شعر، طنز، نمایشنامه و دیگر قالب‌های مختلف هنری  به انتقال مفاهیم دفاع مقدس بپردازند.

فرمانده سپاه کربلای مازندران افزود : مازندران یکی از استان‌هایی است که در حوزه نمایش و کارهای نمایشی حوزه دفاع مقدس، بسیار کم کار کرده ایم. مسئولان و هنرمندان در کنار هم باید تلاش کنیم تا قدرت لشکر ۲۵ کربلا و ایثارگری‌های رزمندگان مازندرانی را در قالب هنر به تصویر بکشیم تا نسل سوم و چهارم از آن بهره‌مند شوند.

انتقال مفاهیم در قالب شعر

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران هم در حاشیه این مراسم در گفت و گو با ایرنا گفت : انتقال مفاهیم دفاع مقدس در قالب شعر، از شیوه‌های مورد اقبال گروه‌های سنی مختلف است.

عباس زارع با اشاره به اینکه این جشنواره با هدف فرهنگ‌سازی در زمینه دفاع مقدس، ایثار و شهادت برگزار شد، افزود: شاعران از سراسر استان در این جشنواره شرکت کردند و آثار خوبی را شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه ادبیات پایداری، عرصه وسیعی برای انتقال مفاهیم دفاع مقدس است، گفت: انتظار داریم اهالی فرهنگ و هنر در این زمینه آثار بیشتری تولید کنند.

مجید بابازاده، شوکت فلاح، حسن قمی، جابر رمضان‌نژاد، مهدی وحیدی صدر، سید اسحاق فاطمی، سمانه ناسوتی، روح‌الله نظرنژاد، مریم اکبرنژاد، محمد پورمرادی و یعقوب اوژند ۱۱ منتخب جشنواره شعر دفاع مقدس مازندران هستند که با اهدای لوح تقدیر، قدردانی شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *