مشکلات اقتصادی امروز کشور با بهره‌گیری از فرهنگ دفاع مقدس حل می‌شود

جانشین معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه رویکرد دفاع مقدس می تواند از مشکلات گره گشایی کند، اظهار داشت: اگر در عرصه اقتصادی با مشکل مواجه هستیم برای این است که در آن رویکرد دفاع مقدس پیاده نشده است. رویکرد دفاع مقدس امروز در عرصه های مختلف باعث پیشرفت ما شده و اگر فرهنگ در اقتصاد هم پیاده شود حتما مشکلات اقتصادی را پشت سر خواهیم گذاشت.

به گزارش مرکز رسانه‌ای نمایشگاه ملی اقتدار چهل، جانشین معاون هماهنگ کننده سپاه پاسدارانقلاب اسلامی در نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت در ارتباط تصویری با جوانان و دانشجویان اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان اروپا در رابطه با مباحث دفاع مقدس گفت‌وگو کرد و به سوالات آنها پاسخ داد.

سردار علی فضلی در این نشست گفت: حدود 40 سال پیش دشمنان با محوریت صدام، مستکبرین، آمریکا، صهیونیست‌ها، غربی‌ها و برخی از کشو‌های منطقه جنگی را به ما تحمیل کردند. جنگ تحمیلی در شرایطی آغاز شد که تازه انقلاب اسلامی به پیروزی رسیده بود و همان زمان گروه‌های معاند و موافقین در استان‌های مختلف کشور برای مردم مزاحمت ایجاد می‌کردند و هر روز شاهد حوادث امنیتی بودیم. در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ ما در مقابل حمله زمینی و هوایی و دریایی رژیم بعثی قرار گرفتیم.

سردار فضلی با بیان اینکه ما در سال‌های ابتدایی انقلاب آمادگی دفاع از خاک کشورمان را نداشتیم، تأکید کرد: این شرایط به این دلیل بود که ارتش و سپاه به ‌انسجام کافی نرسیده بودند لذا صدام برای تجزیه کشور آمده بود و پنج استان ما را مستقیم درگیر جنگ کرد. آن زمان سپاه نهاد نوپا و تازه تاسیسی بود، در چنین شرایطی هجمه ناجوانمردانه دشمن علیه ما آغاز شد. دشمن بخشی از مرزهای ما را اشغال کرد. اینجا بود که امام راحل فرمودند: «بیگانه‌ای آمده، سنگی زده و شیشه‌ای شکسته است» و اینگونه بود که هیمنه دشمن را فروریخت.

جانشین معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اضافه کرد: فرمان امام این شد که هر کس می تواند در مقابل پیشروی دشمن بایستد به جبهه برود. با وجود اینکه شرایط ما برای آغاز دفاع مقدس چندان مهیا نبوده با این فرمان نورانی با سرعت نیرو‌های مسلح تجمیع شدند. همه نیروها با هم تجمیع شدند و همه ظرفیت‌ها در خدمت انقلاب اسلامی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه بنی صدر آن زمان فرمانده کل قوا بود به دلایلی حاضر به وحدت نیروهای مسلح و دفاع از مرزهای کشور نشد، گفت: بنی صدر اعتقادی به ترکیب نیروهای مردمی، سپاه با ارتش نداشت و از دادن اسلحه و مهمات به ما خودداری می کرد. بنی‌صدر 4 تا-5 عملیات را فرماندهی کرد و چون نیت او خالص نبود با شکست مواجه شد و بعد از آن هم با منافقین از کشور گریخت و تا امروز علیه کشور و مردم توطئه می کنند.

فضلی در ادامه با اشاره تدبیر امام (ره) در دفاع مقدس، گفت: هنر امام (ره) این بود که ظرفیت همه مردم در خدمت دفاع مقدس قرار گرفت. این هنر امام (ره) بود که از همه ظرفیت های مردمی استفاده کرد و مردم  هم وارد میدان شدند و مهم‌ترین نقش‌آفرینی را در اداره، پشتیبانی و حمایت دفاع مقدس به‌عمل آوردند به نحوی که ما هم می‌جنگیدیم و هم زندگی می‌کردیم.

جانشین معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران در پاسخ به این سوال که چرا باید دفاع مقدس را بازخوانی کنیم، افزود: هویت تاریخی مردم ایران با دفاع مقدس گره خورده است، این بازخوانی نیاز است تا آنهایی که در دوران دفاع مقدس حضور نداشته‌اند با فرهنگ این دوران آشنا شوند.

وی با بیان اینکه دفاع مقدس جدای از قرآن، عترت و فرهنگ عاشورا نیست و درآمیخته با آن است، تاکید کرد: بازخوانی دوران دفاع مقدس موجب انتقال هویتی فرهنگی می‌شود. این بازخوانی برای دانشجویان و نسلی که آن ایام را ندیده‌اند ضروری است، چراکه در حجم زیادی از جریان تحریف شکل گرفته است.

مشکلات اقتصادی امروز کشور با بهره گیری از فرهنگ دفاع مقدس حل می‌شود

سردار فضلی با بیان اینکه رویکرد دفاع مقدس می تواند از مشکلات گره گشایی کند، اظهار داشت: اگر در عرصه اقتصادی با مشکل مواجه هستیم برای این است که در آن رویکرد دفاع مقدس پیاده نشده است. رویکرد دفاع مقدس امروز در عرصه های مختلف باعث پیشرفت ما شده و اگر فرهنگ در اقتصاد هم پیاده شود حتما مشکلات اقتصادی را پشت سر خواهیم گذاشت.

این رزمنده و فرمانده دوران هشت سال دفاع مقدس با اشاره به پیروزهای جبهه مقاومت تاکید کرد: سردار سلیمانی فرهنگ دفاع مقدس را در جبهه مقاومت ساری و جاری کرد و برای همین بود که شاهد موفقیت و پیروزی جبهه مقاومت بودیم. شهید سلیمانی در مبارزه با داعش هم همین الگو را به‌ کار گرفت و دستاوردهای بزرگی را رقم زد؛ اگر جوانان ما در این عرصه دفاع مقدس را به‌ کار گیرند قطعا موفقیت‌ها و قدرت مضاعف برای کشور به‌ارمغان خواهند آورد.

سردار فضلی با اشاره به نقش اردوهای راهیان نور در انتقال فرهنگ دفاع مقدس گفت: قبل از شیوع کرونا سالانه تعداد زیادی از علاقمندان در قالب اردوهای راهیان نور به مناطق جنگی سفر می کردند و امیدواریم هر چه زودتر ویروس کرونا از بین برود تا زودتر شاهد برگزاری اردوهای راهیان نور باشیم.

سردار فضلی در بخش دیگری از سخنانش گفت: صدام به بهانه قرداد الجزایر به کشور ما حمله کرد و شرایطی را فراهم کرد که عملیات‌های نظامی خودش را با حمایت غربی‌ها و برخی کشورهای دیگر آغاز کند. عراق در ابتدای جنگ 15 لشکر داشت و در ادامه به 60 لشکر رسید که این بدون حمایت کشورهای دیگر ممکن نبود.

سردار فضلی تصریح کرد: جنگ با هدف ساقط شدن نظام اسلامی علیه ما شروع شد، ساقط کردن نظام ما آرمان آمریکایی‌ها بود و برای همین جنگ با این هدف علیه ایران آغاز شد ولی در این توطئه ناکام ماندند که البته این دشمنی و توطئه ها تا به امروز هم ادامه دارد.

وی ادامه داد: البته امروز هیمنه آمریکا ریخته است، روزی با اراده اینها شاید حاکمیت‌هایی سقوط می کرد ولی امروز ما نقطه قوت آنها را به نقطه ضعف تبدیل کردیم و هیچ رزمنده ای امروز ابایی از قدرت مستکبران ندارد. توطئه‌های مستکبران علیه ما تا کنون ناکام مانده و در آینده هم نیز به کمک خدا ناکام خواهد ماند.

سردار فضلی با اشاره به اقدامات جنایتکارانه منافقین گفت: در کشور ما 17 هزار نفر توسط منافیق به شهادت رسیدند و آقای بنی صدر هم از اینها حمایت می کرد. فتنه در دوران جنگ هم بود، الان که دیگر بیش از 40 سال از انقلاب گذشته است، نیز فتنه وجود دارد. آن زمان بنی صدر می خواست از رفتن یک گردان به آبادان جلوگیری کند و کارهایی می کرد که وحدت بین نیروهای مسلح ایجاد نشود. برای همین مسائل است بازسازی و پرداختن به دفاع مقدس اهمیت ویژه‌ای دارد.

سردار فضلی با بیان اینکه وحدت نیرو‌های مسلح، دوران دفاع مقدس در میدان عمل کاملا مشهود و در عرصه‌های مختلف گره گشا بود، گفت: بنی صدر از وحدت سپاه و بسیج و ارتش به شدت نگران بود و به دلایل مختلف از این وحدت جلوگیری می کرد و نکته دوم اینکه بنی صدر اعتقادی به نیروهای مردمی نداشت و نیروهای مردمی را تضعیف می کرد و اگر دوستان ارتشی هم به ما کمکی می کردند خارج از دستور بنی صدر بود.

وی در ادامه گفت: بنی صدر در حسینه‌ای در پادگان گلف به ما گفت که شما چرا به جبهه آمده‌اید!؟ شما مزاحم فعالیت ارتش هستید؛ سخنان بنی‌صدر برای این بود که به ما سلاح و تجهیزات ندهد. ما پس از جلسه بنی صدر به دیدار شهید بهشتی رفتم و ایشان با روی باز ما را پذیرفت و گفت:«بنده به حال شما رزمندگان غبطه می‌خورم که نمی‌توانم برای دفاع از کشور سلاح به دست بگیرم». بعد از این جلسه امام (ره) پیامی را صادر کردند و تاکید کردند «چنان سیلی به صدام خواهیم زد که از جایش بلند نشود». این پیام امام (ره) موجب روحیه گرفتن مجدد رزمندگان شد.

جانشین معاون هماهنگ کننده سپاه گفت: ما جنگ و مقابله با دشمن را در جنگ آموختیم و این بهترین میدان عمل برای ما بود. اعتماد امام به جوانان نکته مهمی است که اینجا باید به آن توجه کنیم. البته امروز شرایط تفاوت کرده و نیروهای ما بهترین آموزش ها را می‌بینند.

وی تصریح کرد: اینکه دشمن نتوانست به اهدافش برسد برای اینکه این ارتش جوان و لشکر مردمی و بسیجی و سپاهی ناشناخته بود. با وحدتی که میان گروه های مردمی، بسیج، سپاه و ارتش صورت گرفت توانستیم به موفقیت برسیم.

جانشین معاون هماهنگ کننده سپاه تاکید کرد: هر اتفاقی در جنگ می افتاد ما پیروز بودیم چون ما به وظیفه دینی و تکلیف قرانی خود عمل کردیم. دشمن امروز بیشتر از اعتقاد و باورهای ما وحشت دارد. البته حواس نیروهای ما کاملا جمع است و در هر عرصه ای ما در خط مقدم دفاع از مردم خواهیم بود.

سردار فضلی تاکید کرد: امروز که ما مثل بسیاری از کشورهای دنیا با کرونا مواجه هستیم می‌بینیم همه مردم مانند دوران دفاع مقدس به میدان آمدند و به کمک وزارت بهداشت، پزشکان، پرستاران و کادر درمانی رفتند و کار جهادی کردند و نمونه‌ای از دوران دفاع مقدس را بازسازی کردند، خصوصا در ادامه شما کمک‌های مومنانه و مواسات را دیدید، این کاری است که از مردم ما بر می آید و ما هم مفتخریم که خادم این مردم هستیم و با علم و با توانایی بیشتری در خدمت این مردم عزیز و مردمی که دین خودشان به اسلام ادا کردند، به مردم خدمت خواهیم کرد.

جانشین معاون هماهنگ کننده سپاه گفت: ما با امکاناتی که آن زمان داشتیم بهترین از این نمی توانستیم عمل کنیم و اگر کسی سوال کند که اگر به 40 سال پیش برگردید چگونه عمل خواهید کرد می گویم همان کاری را که انجام دادیم. در دوران دفاع مقدس برخی اسرایی که می گرفتیم اسرای از کشورهای دیگری بودند که نشان می‌داد برخی کشورها دارند از صدام حمایت می‌کنند.

سردار فضلی افزود: برای اکثر عملیات های مشترک، جلسات مشترکی داشتیم، در یکی از جلسات دو نگاه متفاوت وجود داشت، ارتش و سپاه نگاه متفاوتی داشتند، جلسات مشترک متعددی تشکیل می شد و نظرات گفته می شد، سردار محسن رضایی و سپهبد صیاد شیرازی نظرات را جمع بندی می‌کردند و وقتی فرمانده قانع می‌شد، دل کوه را می‌شکافتند.

وی در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: می خواهند اینگونه القا کنند که در جبهه و جنگ مدیریتی نبوده است ولی آیا مگر رزمنده ها مجاز بودند بروند و به خط بزنند؟ در جبهه و دفاع مقدس غیر از عشق ورزی، با عقلانیت عمل می شد.

در این مراسم همچنین، از 40 اینفوگرافیک با موضوع دفاع مقدس و مقاومت به زبان‌های عربی، انگلیسی، اردو و روسی در نمایشگاه ملی دست آوردهای دفاع مقدس و مقاومت در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس رونمایی شد.

این اینفوگرافیک ها شامل عملیات‌ها، شهدای شاخص و وقایع مهم دوران دفاع مقدس است که به مناسبت چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس توسط مرکز توسعه و ترویج فرهنگ دفاع مقدس در فضای مجازی و ماهواره ای بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس، تهیه و تولید شده است.

نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت با عنوان «اقتدار40» و با شعار محوری «ما قوی هستیم» به مناسبت چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس، از 2 تا 11 مهر از ساعت 9 تا 17 در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برپا است.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات و اخبار بیشتر درباره  این نمایشگاه می تواند به تارنمای eghtedar40.ir مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *