مریم سلیمانی: شهید محمد سلیمانی انسانی با اخلاق، مومن و ساده زیست بود

مریم سلیمانی فرزند شهید گرانقدر محمد سلیمانی، ساده زیستی، اخلاق نیکو و ایمان به خداوند را از برجسته‌ترین ویژگی‌های پدر خود دانست.

به گزارش امور زنان و خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در راستای سلسله برنامه‌های بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس(کارگروه زنان و خانواده)، طرح مصاحبه بانوان معزز فرزند شهید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: با موضوع  « شهید در تجارب زیسته یادگاران شهید » به‌مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس:

لطفا خود را معرفی کنید و در خصوص توانمندی‌هایتان سخن بگویید؟

اینجانب مریم سلیمانی فرزند شهید محمد سلیمانی متولد 1355 در تهران هستم . تحصیلات خود را تا پایان فوق دیپلم در استان همدان گذرانده و اکنون دارای مدرک کارشناسی مدیریت امور فرهنگی می باشم. مدت 21 سال هست که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول به کار هستم.

لطفا پدر بزرگوارتان را معرفی کنید؟(سبک زندگی،خصوصیات اخلاقی خاص شهید در جایگاه قهرمان ملی)      

 

پدرم, فعالیت‌های سیاسی خود را قبل از انقلاب شروع کرد. وی با پخش اعلامیه و سخنرانی‌های امام خمینی( ره) در پیروزی انقلاب اسلامی نقش داشت. با شروع جنگ تحمیلی نیز وظیفه شرعی خود دانست که با حضور در جبهه‌های نبرد در حفظ انقلاب و تمامیت ارضی کشور سهیم باشد، به‌گونه‌ای که در سوم خرداد 1361 با داشتن سه فرزند (40 روزه تا 7 ساله) به شهادت رسید. با توجه به این‌که در زمان شهادت ایشان، من 7 سال بیشتر نداشتم از خصوصیات اخلاقی ایشان خاطره زیادی ندارم. لیکن با توجه به گفته‌های مادر و عمه هایم، ایشان انسانی با اخلاق، مومن و ساده زیست بود. به‌گونه ای که در بین اقوام و آشنایان زبان‌زد و مثال زدنی بودند. به زرق و برق دنیا توجهی نداشتند و همیشه خدا و کمک به خلق خدا را سرلوحه زندگی خود قرار می دادند. بسیار مهربان و دلسوز بودند و کسی از ایشان بدی ندیده بود.

 

درخصوص تجارب زیسته خود به عنوان فرزند شهید صحبت کنید؟(چه زمانی متوجه شدید که فرزند شهید هستید و چگونه توانستید با خلاء نبود پدر کنار بیایید)

 

فداکاری و ایثارگری مهم‌ترین نکته‌ای است که از پدرم و سایر شهدا آموخته‌ام و به‌عنوان الگو برای خودم در نظر داشته و دارم، چرا که شهدا با نثار جان خود که گران‌بهاترین سرمایه هر انسان است برای ملت و کشور، امنیت، آزادی و سرافرازی را هدیه کردند. اخلاق ایشان برای ما و خانواده همواره الگو است. ایشان آدمی بی ریا بودند. در مورد ابعاد معنوی شهدا صحبت کردن بسیار سخت است ولی من احساس می‌کنم شهدا به اعتقاداتشان عمل کردند و این خیلی مهم است و ایمان بزرگی داشتند که کارهای بزرگ انجام می‌دادند.

بفرمایید چگونه پدر خود را شناختید؟

همانگونه که قبلا هم عرض کردم، به‌خاطر خردسالی اینجانب در زمان حیات ایشان؛ خاطرات زیادی در ذهنم نیست. لیکن بر اساس خاطرات و صحبت های مادر و سایر بستگان، ایشان تمام عمر خود را در جهت کمک به دیگران و کشور سپری کردند و به‌واسطه رابطه نزدیک با مراجع تقلید از راهنمایی‌های آن‌ها در جهت کمک به خلق، فعالیت چشمگیری داشتند. با توجه به اینکه ایشان کارمند جهاد سازندگی بودند همیشه در جهت کمک به مستمندان و نیازمندان حرکت می کردند و تلاش فراوانی در این خصوص داشتند.

اندکی از خاطرات پدر بزرگوارتان در راستای ترویج و فرهنگ‌سازی روحیه ایثارگری سخن بگویید؟

سیره شهدا همواره چراغ راه برای نسل جوان کشور می‌تواند باشند. شهدا با نثار جان خود، نمونه کامل ایثار و از خودگذشتگی در جامعه هستند. و هر جا که صحبت از ایثار باشد باید این عزیزان را به‌عنوان معلم و الگو برای خود قرار دهیم و من مفتخرم که فرزند شهیدی هستم که با نثار جان خود برای دین، انقلاب و کشور، توانست آزادی و امنیت را به کشور و مردم اهدا کند . در این میان سم‌پاشی‌های معاندان اسلام و کشور در این روزها به‌گونه ای است که سعی در کمرنگ نشان دادن ایثارگری این عزیزان دارند و وظیفه همه ما بخصوص روشنفکران و قشر تحصیل کرده این است که نسل جوان را آگاه نموده  و اثرات عملیات روانی موجود از طرف دشمنان را بی اثر کنیم. خانواده شهداء هم به‌عنوان میراث ایثارگری می‌توانند الگویی برای روشنگری نسل جوان باشند و با رفتار درست و مناسب سعی در تفهیم عملی و عینی آرمان‌های شهدای انقلاب باشند، چرا که دشمنان قسم خورده انقلاب با تمام سعی و تلاش خود می‌کوشند تا ثمره خون شهدا را کمرنگ و بی ارزش نمایند.

از روزهای سخت و پر فراز  نشیب های زندگی در جایگاه فرزند شهید سخن بگویید؟

روزهای سختی بودند اما گذشتند خیلی دوست ندارم از سختی‌های اون دوران بگویم…………

تعلق داشتن به خانواده ایثارگر همواره به عنوان یک سرمشق و الگو در جامعه عنوان شده است. در بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس نظر شما در این خصوص چیست؟

 

زنده نگه داشتن راه شهدا یکی از وظایف مهم هر ایرانی، به‌خصوص فرزندان شهدا می‌باشد. ایثار، گذشت و کمک به نیازمندان و مستمندان از جمله فعالیت‌هایی است که شهدا در زمان حیات داشتند. ما هم بایستی ادامه دهنده این راه باشیم  و با الگوبرداری از آن‌ها سعی در کمک به هم‌نوعان به‌خصوص قشر نیازمند داشته باشیم. بنده نیز با اقتباس از اخلاق و رفتار پدرم، سعی در پیشبرد ارزش‌های انقلاب اسلامی دارم و با تلاش فراوان سعی می‌کنم که با اخلاق نیکو، در پیشرفت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران فعال باشم و خار چشمی در چشم دشمنان باشم.

به همت امور زنان و خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *