قالیباف: موزه‌ها محل نمایش تحقق سنت‌های الهی هستند

رئیس یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از همه دست‌اندرکاران نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت تشکر کرد و گفت: موزه برای ما نماد فرهنگ دفاع مقدس است محل نمایش تحقق سنت‌های الهی است.

به گزارش ستاد خبری نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت، محمد باقر قالیباف در مراسم افتتاحیه نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت گفت: ما اسرا و شهدایی داریم که جز حرکت سر و چشم هیچ حرکتی نمی‌کنند و ۳۹ سال است که در حال مقاومت هستند. به همه آنها می‌گوییم که وفادار شما هستیم و تا جان داریم مسیر انقلاب را پیش خواهیم برد و از آنها می‌خواهیم برای ما دعای عاقبت بخیری کنند. و عاقبت بخیری چیزی جز شهادت نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اگر نام و یاد شهدا را زنده نگه می‌داریم می‌خواهیم برای نسل‌های آینده بماند. نسل جدید باید سوابق هشت سال دفاع مقدس را به یاد داشته باشد چرا که انقلاب و دفاع مقدس باعث احیای مجدد اسلام و باعث عزت و افتخار مسلمین در این مقطع تاریخی شد. وظیفه امروز ما این است که این مهم را درک کنیم و بدانیم ریشه عظمت و شکوه ملت ایران کجا بود.

قالیباف با استناد به سخنان امام خمینی(ره) که فرمودند جنگ برای ما دانشگاه بود اظهار کرد: دفاع مقدس مدرسه حل مشکلات، محل خلاقیت، ایثار و محبت بود. شهید سردار سلیمانی همیشه نقل می‌کردند که اگر در این دنیا یک قطعه از بهشت وجود داشته باشد، آن جا هشت سال دفاع مقدس است. براین باورم که ایمان همه رزمندگان به سنت‌های الهی بوده است.

رئیس یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با بیان این که «تا زمان بنی صدر هیچ اتفاقی در جهبه‌های جنگ نیفتاد» گفت: از وقتی که بنی صدر عزل شد و مردم فرماندهی جنگ را برعهده گرفتند حصر آبادان شکست، بستان آزاد شد و عملیات فوق العاده فتح المبین برگزار شد.

قالیباف گفت: ما در روزهای جنگ روزهای تلخ و سخت زیاد داشتیم ممکن است فکر کنید که مزاح می‌کنم اما گاهی اوقات در زیر آتش سنگر می‌گفتیم خدایا از خیر کربلای تو گذشتیم. فقط یک فرصت به ما بده تا مجروحین و شهدا را از صحنه نبرد خارج کنیم. سنت‌های الهی این گونه‌اند خداوند تا جان‌ها را به گلو نرساند و صف مومنین را از مشرکین جدا نشود خبری از پیروزی نیست. در دستگاه خداوند نسخ و تبدیل وجود ندارد تا هستی هست، سنت‌های الهی وجود دارند.

رئیس مجلس ضمن اذعان به این که روایت و قصه برای درک دفاع مقدس مهم است، اظهار کرد: ما به موزه نمی‌آیم که قصه و داستان تعریف کنیم هر چند که همانطور قرآن قصه و داستان تعریف می‌کند. قصه مهم است اما باید بگویم موزه‌ها محل نمایش تحقق سنت‌های الهی هستند این موزه‌ها به ما نشان می‌دهند که جنگ تمام شده اما جهاد ادامه دارد.

محمدباقر قالیباف با اشاره به اوضاع اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ایران گفت: سنت‌های الهی فقط در حوزه جنگی و امنیتی نیست بلکه در مسئله اجتماعی، فرهنگی و محیط زیستی هم وجود دارد. موزه برای ما نماد فرهنگ دفاع مقدس است. به نظرم مهمترین محورهای که رزمندگان به آن وفادار بودند خداباوری و مردم محوری بود. رزمندگان سپاهی نبودند بلکه مردم بودند اصلا خود سپاه را مردم به وجود آوردند شرایطی به وجود آمد که مردم به خود اعتماد کردند.

وی با اشاره به زندگینامه شهدای مثل باکری، ابراهیم همت، شهید زین الدین و … گفت: اگر زندگینامه این عزیزان را دنبال کنیم متوجه می‌شویم که از دو محور اصلی خداباوری و مردم باوری برخوردار بودند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر در زمینه اقتصادی کارنامه قابل قبولی در کشور نداریم. به این خاطر است که دست نیاز سوی دشمن دراز می‌کنیم. وقتی مردم را از عرصه تاثیرگذاری دور می‌کنیم سرنوشستی جزو آْسیب پذیر بودن نخواهند داشت. در این هفته دفاع مقدس باید درس بگیرم و خداباوری و مردم محوری را اصل قرار دهیم.

دکتر قالیباف در پایان سخنان خود تاکید کرد: اگر این دو مورد خداباوری و مردم باوری را در همه بخش‌های زندگی اعم از تربیت فرزندان، زندگی شخصی، عرصه‌های حقیقی و حقوقی و حتی اداره کشور و قانون نویسی رعایت کنیم، به سرعت به موفقت و آرامش حرکت خواهیم کرد.

نمایشگاه ملی دست آوردهای دفاع مقدس و مقاومت با عنوان «اقتدار40» و با شعار محوری «ما قوی هستیم» به مناسبت چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس، از 2 تا 9 مهر در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برپا است.

علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات و اخبار بیشتر نمایشگاه، می تواند به تارنمای eghtedar40.ir مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *