غرفه دادستانی کل کشور در نمایشگاه دفاع مقدس قوه قضاییه

نماینده دادستانی کل کشور در غرفه قوه قضاییه در نمایشگاه دفاع مقدس گفت‌: در غرفه دادستانی کل کشور اقداماتی که برای احقاق حقوق ملت ایران در دوران پس از جنگ تحمیلی انجام شده است در معرض دید عموم قرار دارد که یکی از مهمترین این اقدامات صدور کیفرخواست علیه صدام و همپیمانانش بود‌ه است.

به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس؛ نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت قوه قضاییه از دوم مهرالی نهم مهرماه در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد. در این نمایشگاه سازمان‌ها و ارگان‌های زیرمجموعه این قوه غرفه‌هایی برای ارائه دستاوردهای سازمان مطبوع خود در دوران دفاع مقدس و ارائه اطلاعات لازم به بازدیدکنندگان تشکیل دادند که در این مجال با مسئول غرفه دادستانی کل کشور گفت‌وگویی انجام دادیم که با هم می‌خوانیم.

به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس؛ نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت قوه قضاییه از دوم مهرالی نهم مهرماه در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد. در این نمایشگاه سازمان‌ها و ارگان‌های زیرمجموعه این قوه غرفه‌هایی برای ارائه دستاوردهای سازمان مطبوع خود در دوران دفاع مقدس و ارائه اطلاعات لازم به بازدیدکنندگان تشکیل دادند که در این مجال با مسئول غرفه بسیج ستاد قوه قضاییه دفتر معاون اول گفت‌وگویی انجام دادیم که با هم می‌خوانیم.

سید هادی مظلوم نماینده دادستانی کل کشور در غرفه قوه قضاییه در نمایشگاه دفاع مقدس در گفت‌و‌گو با میزان بیان کرد: در چهلمین سال گرامیداشت هفته دفاع مقدس غرفه دادستانی کل کشور در اولین نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت قوه قضاییه افتتاح شده است. در غرفه دادستانی کل کشور اقداماتی که برای احقاق حقوق ملت ایران در دوران پس از جنگ تحمیلی انجام شده است در معرض دید عموم قرار دارد که یکی از مهمترین این اقدامات صدور کیفرخواست علیه صدام و همپیمانانش بود‌ه است.

نماینده دادستانی کل کشور در غرفه قوه قضاییه تصریح کرد: در جنگ میان دو کشور اولین چیزی که اتفاق می افتد، جنگ نظامی نیست بلکه قبل از آن جنگ ها‌ و‌ منازعات سیاسی رخ داده است که منجر به اختلافات شده و در مراحل بعد به جنگ نظامی ختم می شود.

وی خاطرنشان کرد: پس از جنگ نظامی اقداماتی باید صورت بگیرد تا حق و حقوق ملت مورد تهاجم تضییع نشود.

مظلوم با اشاره به اقدامات دادستانی کل کشور پس از پایان جنگ تحمیلی گفت: یکی از اقداماتی که دادستانی کل کشور پس از پایان جنگ تحمیلی انجام داد، تهیه و صدور کیفرخواست برای صدام و رژیم بعث و همپیمانان آن بود.

وی توضیح داد: در سال ۲۰۰۲ وقتی حکومت رژیم بعث عراق سرنگون شد، با روی کار آمدن دولت جدید در این کشور تصمیم به محاکمه صدام گرفته شد. در اتهاماتی که علیه صدام در دادگاه این کشور مطرح گردید ، موضوع تهاجم و تعرض به خاک جمهوری اسلامی ایران مورد توجه آن دادگاه قرار نگرفته بود که مورد اعتراض ای آن قرار گرفت.

مظلوم بیان کرد: به همین دلیل مرحوم آیت الله شاهرودی رییس وقت دستگاه قضایی به دادستان کل وقت حجت الاسلام دری نجف آبادی دستور دادند تا کیفرخواست کامل و دقیقی از اتهامات و تجاوزات صدام علیه ایران تهیه و به دادگاه عراق ارسال شود تا به اتهامات و تجاوزات صدام به ایران رسیدگی شود.

وی افزود: لذا در مهرماه 1384 کیفرخواست بسیار جامع و کاملی منطبق بر موازین حقوقی، بین المللی، معاهدات، عهدنامه ها و قطعنامه ها به دو زبان عربی و فارسی در پنج جلد تهیه شد که تمامی اتهامات صدام، جنایات وی، آمار و ارقام تلفات، کشته ها و خسارات وارده به ایران در آن کیفرخواست ذکر شده و مورد توجه قرار گرفته بود.

نماینده دادستانی کل کشور در غرفه قوه قضاییه به برخی اتهامات مطرح شده در این کیفرخواست اشاره کرد و گفت: جنایات جنگی صدام علیه بشریت، جنایات صدام علیه شهروندان، خسارتهای وارده از سوی صدام و رژیم بعث به منابع اقتصادی کشور و خسارت‌های وارده به مردم و شهروندان بخشی از سرفصل های این کیفرخواست است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *