عملیات «کمان ۹۹» محاسبات دشمن را بهم ریخت

نشست تخصصی عملیات «کمان ۹۹» همراه با تجلیل از خلبان حاضر در این عملیات و گرامی داشت یاد و خاطره شهدای این عملیات امروز یک مهر در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری نمایشگاه ملی دست آوردهای دفاع مقدس و مقاومت، این نشستی تخصصی در راستای برنامه های ارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس به مناسبت سالگرد عملیات کمان ۹۹ با حضور امیر سرتیپ مهدی هادیان معاون هماهنگ کننده نیروی هوایی ارتش، امیر حسین چیت فروش، مشاور عالی فرمانده نیروی هوایی ارتش، امیر سرتیپ دوم خلبان والی اویسی و چند تن دیگر از فرماندهان و امیران در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

کارشناسان حاضر در مراسم، در مورد هواپیماهای به کار رفته در عملیات کمان اظهار کردند که در این عملیات از جنگنده بمب‌افکن‌های اف-۵ و اف-۴ برای بمباران و شکاری-رهگیرهای اف-۱۴ برای محافظت از هواپیماها و بوئینگ ۷۴۷ و بوئینگ ۷۰۷ برای سوخت‌رسانی و سی-۱۳۰هرکولس برای جمع‌آوری اطلاعات الکترونیکی برای مشخص کردن محل پایگاه‌های موشکی استفاده شد و در مجموع در این عملیات ۲۰۰ فروند هواپیما شرکت داشتند و حدود ۴۰۰ نفر از پرسنل عملیاتی و فنی درگیر مستقیم با این عملیات بودند.

به گفته امیران و فرماندهان حاضر در این نشست، کشورهای دوست و هم‌پیمان عراق شامل کشورهای عرب منطقه و برخی کشورهای اروپایی نظیر فرانسه و آلمان و از همه مهم‌تر ایالات متحده آمریکا با پاسخ قاطع نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بی‌هیچ تردیدی دریافتند که محاسبات آنان چندان دقیق و مبتنی بر اطلاعات درست و حقایق نبوده و ارتش ایران، از توان دفاعی قابل توجهی برخوردار است.

خبرگزاری‌های خارجی نیز پس از این عملیات با اذعان به مهارت خلبانان ایرانی و قابلیت‌هایی که در عرف این جنگنده‌ها پیش بینی نشده، مجبور به بازتاب این حمله گسترده شدند. آنان پرواز خلبانان ایرانی را اعجاب برانگیز و قابلیت مانور آنان را در برابر پدافند هوایی بغداد بی‌نظیر توصیف کردند، اما آنچه در لابلای این اخبار بیشتر به چشم می‌خورد ضربه روحی شدید و وحشتی بود که زمامدار عراق و سیاست‌مداران غربی متحمل شدند.

در پایان این نشست با حضور امیر سرتیپ هادیان معاون هماهنگ کننده نیروی هوایی ارتش از خلبانان حاضر در آن عملیات تجلیل شد.

در این نشست همچنین یاد و خاطره هشت خلبان شهید با نام‌های سرلشکر خلبان منصور ناظریان، همایون شوقی، غفار رامین‌فر، غلامحسین عروجی، بهرام عشقی‌پور، عباس اسلامی‌نیا، تورج یوسف و علی مراد جهانشاه‌لو گرامی داشته شد.

بنابراین گزارش، عملیات «کمان ۹۹» دوّمین عملیات هوایی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران علیه رژیم بعث عراق است که سحرگاه  اول مهرماه ۱۳۵۹ انجام شد. این عملیات به تلافی حمله هوایی رژیم بعثی در ۳۱ شهریورماه طرح‌ریزی و اجرا شد. در این عملیات بیش از ۲۰۰ فروند هواپیمای جنگنده حضور داشتند که ۱۴۰ فروند از این تعداد از مرز ایران خارج و وارد مرز عراق شد و اکثر پایگاه‌های نظامی و حیاتی عراق را مورد هدف قرار دادند. شدّت این حملات به حدّی بود که برخی از پایگاه‌های هوایی عراق تا دو ماه غیرعملیاتی بود.

نمایشگاه ملی دست آوردهای دفاع مقدس و مقاومت با عنوان «اقتدار40» و با شعار محوری «ما قوی هستیم» به مناسبت چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس، از 2 تا 9 مهر در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برپا است.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات و اخبار بیشتر نمایشگاه، می تواند به تارنمای eghtedar40.ir   مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *