ضرورت تحلیل تمدنی دفاع مقدس و جریان مقاومت

بهمنی با بیان اینکه آثار فاخری در شعر، سینما و تئاتر در حوزه دفاع مقدس به ثبت رسیده است، گفت: ما نیازمند تحلیل تمدنی در دفاع مقدس و جریان مقاومت برای استفاده از ظرفیت این حوزه در شکل گیری تمدن نوین اسلامی هستیم.
محمدرضا بهمنی با حضور در غرفه خبرگزاری شبستان در نمایشگاه دفاع مقدس در مورد این نمایشگاه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان گفت: در سال های پس از جنگ حفظ و ارتقای آثار دفاع مقدس از لحاظ فرهنگی، روحیه ایثار و شهادت ضروری است و در همین زمینه اقدامات خوبی شکل گرفته است و آثار فاخری در حوزه سینما، کتاب، تئاتر، فیلم، شعر و سایر رشته ها به ثبت رسیده است.

رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت کشور با بیان اینکه آثار خوبی در حوزه دیجیتال نیز به ثبت رسیده است، افزود: ما نیازمند اتخاذ رویکرد تمدنی در تحلیل جریان دفاع مقدس هستیم. اگر به لحاظ مفهومی بخواهیم چند کلیدواژه را در موضوع دفاع بیان کنیم، می توانیم به جریان مقاومت اشاره کنیم که خاستگاه آن جنگ تحمیلی است.

وی با بیان اینکه امتداد مقاومت امتدادی تاریخی و بلندمدت است، اظهار کرد: مقابله با جریان ظلم و ستم در دنیا، ایثار و شهادت، صلح، دفاع از دین و کیان اسلام کلیدواژه هایی هستند که در رویکرد تحلیلی از دفاع مقدس و جریان مقاومت می توان بر آنها تاکید کرد.

بهمنی ادامه داد: باید برآیندی را برای این کلیدواژه ها تعریف کنیم. وقتی امتداد دفاع مقدس را در مقاومت جهان اسلام ببینیم، باید به دنبال کلیدواژه مفهومی در این حوزه باشیم که این کلیدواژه مفهوم امت است. در حقیقت امت اسلامی مقدمه شکل گیری تمدن نوین اسلامی است.

رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت کشور خاطرنشان کرد: نیازمند آن هستیم تا فعالیت های آینده در حوزه مقاومت و دفاع مقدس بازنگری هایی صورت گیرد که لازم است تحلیل ما از جنگ و دفاع مقدس تحلیلی فراملی و گسترده باشد زیرا موضوع دفاع مقدس یک موضوع فراملی و گسترده در سطح امت اسلامی است که به عنوان یکی از ارکان شکل گیری امت اسلامی مورد توجه قرار دارد.

وی گفت: موضوع امنیت، انسجام، ایستادگی در مقابل ظلم و کفر از ویژگی های اصلی شکل گیری امت اسلامی است که باید در تمدن نوین اسلامی مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: ما نیازمند تحلیل تمدنی از دفاع مقدس و جریان مقاومت به وسیله تمامی سازمان ها و نهادهای مذکور در این زمینه هستیم تا بتوانیم ظرفیت و سرمایه دفاع مقدس را شبیه سازی و در جریان مقاومت تکثیر کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *