شاهکار خلبانان نیروی هوایی ارتش ممانعت از بسته شدن شاهراه تنگه هرمز در دوران دفاع مقدس بود

امیر سرتیپ دوم مشیری: شاهکار خلبانان نیروی هوایی ارتش ممانعت از بسته شدن شاهراه تنگه هرمز در دوران دفاع مقدس بود

پیشکسوت نیروی هوایی ارتش با بیان اینکه ایران در جنگ نفت‌کش‌ها، یک سر و گردن بالاتر از رژیم بعثی بود، گفت: شاهکار خلبانان نیروی هوایی ارتش ممانعت از بسته شدن شاهراه تنگه هرمز در دوران دفاع مقدس بود که هرگز اجازه ندادیم صادرات نفت به صفر برسد.

به گزارش روابط عمومی ارتش، امیر سرتیپ دوم خلبان سیاوش مشیری پیشکسوت نیروی هوایی ارتش و مشاور فرمانده نهاجا، ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار کرد: نیروی هوایی اولین نیروی عمل کننده در دوران جنگ تحمیلی بود و وقتی رژیم بعث، با ۱۹۲فروند هواپیما حمله کرد، اولین پاسخ دندان شکن را نیروی هوایی و خلبانان جان برکف در قالب یک عملیات هوایی از پایگاه‌های بوشهر و همدان با حمله به شعیبیه بصره و العماره عراق داد.

مشاور فرمانده نیروی هوایی ارتش ادامه داد: امام راحل (ره) در توصیف حمله صدام به کشور فرمودند «دزدی در شب آمد و سنگی انداخت و فرار کرد»، امام راحل با این فرمایش هم به ما روحیه داد و هم خطی برای نیرو‌های مسلح ترسیم کرد که چه باید بکنیم.

مشاور فرمانده نیروی هوایی ارتش با اشاره به اینکه دو هزار ساعت در جنگ تحمیلی پرواز کردیم، اضافه کرد: بعضی از این پرواز‌ها برون مرزی با عملیات پرتاب بمب و راکت انجام شد و برخی دیگر عملیات حراست از آسمان منطقه بود، کار عمده‌ای بود که نیروی هوایی انجام داد.

امیر مشیری اظهار کرد: شهید فکوری یک روز داخل پایگاه همدان حضور پیدا کرد و گفتند، ما بایستی ماشین جنگی دشمن را نگه داریم و متوقف کنیم، تصور من زدن تانک و این ادوات بود، ولی گفتند نه، ما باید حوزه‌های نفتی عراق را منهدم کنیم.

مشاور فرمانده نیروی هوایی ارتش افزود: ۵۰ درصد پرواز‌های ما انهدام ترمینال‌ها و پالایشگاه‌های نفتی و خطوط نفتی عراق بود، و در این راستا، ظرفیت عراق از سه و نیم میلیون بشکه نفت صادراتی به  ۲۵۰هزار بشکه رسید و بعضی وقت‌ها صادرات نفت دشمن در بندر عقبه از طریق اردن انجام می‌شد، اما ما این پایگاه‌ها را زدیم و منهدم کردیم و کار به جایی رسید که از طریق کویت فراورده‌های نفتی وارد می‌کردند که باز هم خلبانان تیزپرواز نهاجا این مراکز را منهدم کردند.

امیر سرتیپ دوم مشیری افزود: اولین شاهکار خلبانان نیروی هوایی ارتش ممانعت از بسته شدن شاهراه تنگه هرمز در دوران دفاع مقدس بود که هرگز اجازه ندادیم صادرات نفت به صفر برسد.

مشاور فرمانده نهاجا خاطرنشان کرد: ایران در جنگ نفت کش ها یک سروگردن بالاتر از رژیم بعث بود و هر کشوری که به دیگری حمله می‌کند، اول به سراغ زیرساخت‌ها می‌رود ولی ما این زیرساخت‌ها را توانستیم در دوران دفاع مقدس حفظ کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *