زنان چه نقشی در دفاع مقدس داشتند؟

رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس، همزمان با چهلمین سالگرد دفاع مقدس، در یادداشتی با اشاره به حدود ۷ هزار زن شهید، ۲۱ زن آزاده ، ۲۵ هزار نفر پزشک و امدادگر از نقش زنان در هشت سال دفاع مقدس سخن گفت.

به گزارش مرکز رسانه‌ای نمایشگاه اقتدار 40، در راستای برنامه‌های چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس، مریم مجتهدزاده، رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس در یادداشتی اختصاصی به نقش زنان در هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد.

متن کامل این یادداشت به شرح زیر است:
«سخن گفتن از نقش زنان در دفاع مقدس در حقیقت قرابت با عاطفه و مجد و عظمتی است که به تعبیر مقام معظم رهبری زنان به مدد آن مردانه ترین میدان ها را فتح کردند. این حضور بی مانند در همه عرصه‌ها تاریخ ساز شد و مهم‌تر اینکه سرافرازانه تاریخ سازی کرد. بیش از ۵ هزار بانوی جانباز، ۲۱ آزاده زن سرافراز و همان گونه که گفته شد در حدود ۷هزار زن شهید گواه درستی برای این مدعاست. اگر آمار چند صد هزارنفری زنان پشتیبان در مساجد و محلات و در حدود ۲۵ هزار نفر پزشک و امدادگر را به آن بیفزاییم؛ این شأن و هویت محتاج شناختی بی‌نظیر می‌شود. در این میان جایگاه مادران، همسران، دختران و خواهران شهدا را نباید از یاد برد. کسانی که عاشقانه از خود گذشتند تا فرزند، همسر، پدر و برادرشان بتواند از جانش بگذرند و برای جهاد قدم بردارند. این شأن واقعی زن تاریخ ساز دفاع مقدس است که برای شناختش و برای ترویج کنش‌ها و ایده‌های تربیتی‌اش راه طولانی در پیش داریم. این سازمان تلاش کرده است تا در سه حوزه کلان تبلیغی و ترویجی، آموزش و پژوهش و شبکه سازی، نسبت به طرح ریزی اقدامات براساس سند بالادستی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس اقدام کند. در این سه بخش سازمان تلاش کرد تا ضمن حفظ هویت ستادی خویش آنجایی که لازم بوده میدان را ترک نکند و نسبت به سفارش هوشمندانه مقام معظم رهبری مبنی بر انجام کار میدانی گامی بردارد. لذا طراحی دوره‌های شبکه محور آموزشی ویژه قشر‌های مختلف و هم چنین تدوین و نشر خاطرات و تاریخ شفاهی زنان در دفاع مقدس دو اقدام اصلی و کلان راهبردی سازمان به شمار می رود. با توجه به اهمیت مساله زن و دفاع مقدس، هم به لحاظ ساختار تاریخی و هم از حیث الگوسازی، این سازمان همواره مترصد فهم و کشف مسیرهای نو برای انجام این رسالت بزرگ خواهد بود.»

نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت با عنوان «اقتدار40» و با شعار محوری «ما قوی هستیم» به مناسبت چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس، از 2 تا 9 مهر در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برپا است.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات و اخبار بیشتر درباره این نمایشگاه می تواند به تارنمای eghtedar40.ir مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *