روایت‌هایی از زندگی در دوران جنگ

کیش-ایرنا- در چهارمین شب از هفته دفاع مقدس کیشوندان پای خاطراتی تلخ و شیرین از لحظه های زندگی و ایستادگی مردم و رزمندگان دفاع مقدس در شهرهای آبادان و خرمشهر نشستند.

این برنامه با حضور عبدالحسن برزیده کارگردان دفاع مقدس، مکی یازع از رزمندگان و راویان دفاع مقدس، علی خدادادی از رزمندگان دفاع مقدس ساکن جزیره و معاون فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد در مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد.

مکی یازع در این مراسم با اشاره به اینکه در دفاع مقدس مردم به سرعت یاد گرفتند که باید با شرایط جنگ کنار آمده و به صورت عادی به زندگی خود ادامه دهند گفت: مردم دانستند که باید جنگ را مدیریت کنند و به زندگی خود ادامه دهند هر چند شرایط بسیار سخت بود.

وی که در همان روزهای جنگ و با لباس رزم پای سفره عقد نشسته و زندگی مشترک خود را آغاز کرده افزود: باور اینکه در این شرایط ما تصمیم به ازدواج گرفتیم برای همه عجیب بود و این اتفاق حتی در رادیو نفت آبادان اعلام شد؛ اما  بسیار اتفاق خوب و فراموش نشدنی بود.

مکی یازع که در محله « کُفیشه » آبادان زندگی می کرد خاطرات خود از دفاع مقدس  و محاصره یک ساله آبادان توسط رژیم بعثی عراق را در کتابی به نام «بچه های کفیشه» به قلم سید قاسم یاحسینی به ثبت رسانده است.

خانواده یازع، با یک پدر و ۱۰ پسر قد و نیم قد، یکی از خانواده‌های اصیل آبادانی بودند که از اولین روزهای دفاع مقدس به صورت خانوادگی راهی میدان نبرد شدند و از آبادان و خرمشهر دفاع کردند.

از این خانواده چهار فرزند در عملیات ‌بیت‌المقدس حاضر بودند که یکی از آن‌ها به نام «عبدالامیر یازع»، روز ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۶۱ در جریان عملیات آزادسازی خرمشهر به شهادت رسید.

در شب خاطره دفاع مقدس کیش همچنین، عبدالحسین برزیده به بیان خاطرات خود پرداخت. او گفت: نقطه عطف در روزهای جنگ این بود که مردم زندگی عادی خود را داشتند؛ زیرا می دانستند که این روزهای سخت به این زودی پایان نمی پذیرد. به همین دلیل سعی کردند در سخت ترین شرایط، به طورعادی زندگی کنند .

عبدالحسین برزیده متولد ۱۳۳۹ در آبادان، نویسند، بازیگر وکارگردان است که آثار بسیاری در کارنامه فعالیت های هنری خود دراد.

فیلم های مزار شریف، روایت سه گانه، پرواز خاموش، دکل و دولت مخفی از آثاری است که برزیده کارگردانی آن ها را برعهده داشته است.

علی خدادادی، رزمنده دفاع مقدس در جزیره کیش نیز که در آن روزها در خرمشهر و آبادان سال های جنگ را تجربه کرده است خاطراتی از روزهای به یاد ماندنی دفاع مقدس را بیان کرد.

منصور ضابطیان اجرای این برنامه را بر عهده داشت.

گفتنی است همایش نقش زنان در دفاع مقدس ویژه برنامه ای است که رشادت، شجاعت و فعالیت های زنان به عنوان اسوه های صبر و مقاومت در دوران مقدس را به تصویر خواهد کشید جمعه ۴ مهرماه ۹۹ در شب پنجم از هفته فرهنگی هنری دفاع مقدس کیش با حضور بهناز ضرابی زاده، نویسنده دفاع مقدس، زهرا حمیدی فرد رزمنده و راوی دفاع مقدس و شهدخت پور ابراهیم ،مدیر پروژه ملی نقش زنان در انقلاب و دفاع مقدس با اجرای مریم ربانی ساعت ۱۹.۳۰ دقیقه در مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *