دفاع مقدس از فضیلت‌های تاریخی‌مان غبارروبی کرد

کیش- ایرنا- مصطفی محدثی خراسانی شاعر برجسته کشورمان گفت: دفاع مقدس زمینه غبارروبی از فضیلت هایی را که در طول تاریخ داشتیم فراهم کرد و به شکلی نو و فراخوان شده و پویا متجلی کرد.

شب شعر دفاع مقدس کیش با حضور سه تن از شاعران برجسته کشور و جمعی از شاعران جزیره کیش در مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد.

در دومین شب از هفته دفاع مقدس، شب شعر با حضور معاون فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش، سه تن از شاعران برجسته و به نام کشور که در حوزه ادبیات دفاع مقدس آثار ارزشمندی سروده اند و جمعی از شاعران جزیره کیش برگزار شد.

حضور نوجوانان از مستندات تاریخی دفاع مقدس به شمار می رود

در این مراسم ، عبدالجبار کاکایی با یادآوری حضور نوجوانان در عرصه دفاع مقدس که یکی از مستندات تاریخی جنگ به شمار می رود افزود: به ندرت جنگ ها از دو سو عادلانه هستند و معمولا از سویی که عادلانه است از آن به ادبیات مقاومت، مردمی و جنگ یاد می‌شود و در کشورها موضوعاتی که طرف توجه قرار می گیرد، معمولا یکسان است .

وی با تاکید بر اینکه کشته شدن در راه میهن موضوعی بسیار ارزشمند است که در ادبیات جهان هم به آن اشاره شده است، افزود: گاه آدم ها برای صلح می جنگند و فکر اینکه صلح کل جهان را فرا بگیرد آرمانی است که در ذهن دارند اما به وقوع پیوستن آن دور از دسترس به نظر می رسد و گاه آنقدر جنگ به زندگی انسان نزدیک می شود که افرادی مانند شاعران را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

این شاعر نام آشنای کشور خاطر نشان کرد: یکی از ویژگی هایی که در دل جنگ خلق شد، شعر دفاع مقدس است که برگرفته از واقع نگری بوده و به بیان واقعیت هایی چون خشونت‌ها، زجرها و ناکامی‌ها می پردازد.

دفاع مقدس هویت جدیدی به ملت ما بخشید

مصطفی محدثی خراسانی نیز در آیین شب شعر کیش با بیان اینکه هویت ملی یک قوم چیزی نیست که انتظار داشته باشیم به یکباره شکل گرفته یا تغییر کند، اظهار کرد: همه بر این نکته اذعان دارند که دفاع مقدس  هویتی نو به ملت ما بخشید اما این بدان معنا نیست که ما آن را نداشتیم و در دفاع مقدس به دست آوردیم بلکه دفاع مقدس زمینه غبارروبی از فضیلت هایی را که در طول تاریخ داشتیم زدود و به شکلی نو و فراخوان شده و پویا متجلی کرد.

وی تاکید کرد: همین اتفاق در حوزه های فرهنگی و هنری و از جمله شعر نیز رخ داد و شعر دفاع مقدس فراخوان فضیلت های تاریخ شعر فارسی است و با درآمیختن آن ها در شعر فارسی به شکلی نو ارائه شد.

صابر سعدی پور دیگر استاد شعر و ادبیات دفاع مقدس نیز در این مراسم با اشاره به اینکه برخی جنگ را با واقعیت های آن لمس کرده و قلم زدند و برخی چون من که خود را هنرمند می دانیم به شکل و نوعی دیگر پس از دوران جنگ با واقعیت های آن آشنا شده و لمس کردیم و قلم می زنیم ،افزود: جامعه ادبی که با چهره واقعی جنگ، پس از خوابیدن گرد و غبارهای آن روبرو شدند و آثاری که در جامعه ایجاد کرده بود لمس کردند نیز در این وادی قلم زدند.

در ادامه این شاعران به نام کشور و شاعرانی از جزیره مرجانی کیش اشعار خود را برای حاضران قرائت کردند.

در حاشیه این مراسم نمایش سمفونی میگ ها با نویسندگی، کارگردانی و اجرای بهنام کاوه به نمایش درآمد.

گفتنی است در سومین روز از هفته دفاع مقدس نمایش « دست هایت کو مم حسن » به نویسندگی رضا گشتاسب و کارگردانی: رضا کرمی زاده و با تهیه کنندگی  وحید لک به نمایش درخواهد آمد.

علاقمندان می توانند این نمایش را که برگزیده سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر و برنده 9 تندیس از جشنواره فتح همچنین دعوت شده به جشنواره بین المللی 2020 روسیه است در ساعت 19.30 دقیقه و در مرکز همایش های بین المللی کیش سالن خلیج فارس به تماشا بنشینند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *