دفاع مقدس ادامه فرهنگ واقعه عاشورا و غدیر خم بود

حجت‌الاسلام جعفر رحیمی گفت: دفاع مقدس ما تجلی بارز پیروزی حق بر باطل و حزب الله بر حزب شیطان بود و در حقیقت ادامه فرهنگ واقعه عاشورا و غدیر خم بود.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در زنجان، همزمان با هفته دفاع مقدس کتاب «هفت ققنوس مهاجر» تألیف عبدالمجید اکبری در شهرستان ابهر رونمایی شد.

کتاب «هفت ققنوس مهاجر» اثر عبدالمجید اکبری حاوی خاطرات و حکایت‌های اخلاقی و عرفانی شهیدان اصغر الهیاری، سیدرضا حسینی، مصطفی جوادی، محمود شیر محمد جماعت، مهدی برجی، غلامرضا جعفری و رضا سلیمانی توسط نشر موسسه فرهنگی، هنری و انتشاراتی ضریح آفتاب امسال چاپ و روانه بازار شده ‌است.

این کتاب با یک هزار جلد شمارگان توسط محمد قراری ویراستاری شده و در 150 صفحه تالیف شده است.

نویسنده کتاب هفت ققنوس مهاجر در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس گفت: شهدا حق بزرگی به گردن کشور دارند از همین رو همه اقشار به طرق مختلف به دنبال پاسداشت زحمات و ایثارگری‌های این عزیزان هستند.

عبدالمجید اکبری تصریح کرد: شهید در اصطلاح به معنای گواهی دهنده است گواهی شهادت دادن به معنای اطلاع دادن از چیزی است که به هر دلیل الان مورد توجه نیست.

وی هدف از نگارش کتاب هفت ققنوس مهاجر را ارج نهادن به مقام مادران شهید عنوان کرد و افزود: تمامی ذوق و شوق من در نگارش این کتاب از مادران شهدا سرچشمه می‌گیرد وقتی می‌بینم مادری فرزند عزیز خود را در راه خدا فدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه کتاب هفت ققنوس مهاجر شامل خاطرات، حکایت‌های اخلاقی و عرفانی شهیدان اصغر الهیاری، سیدرضا حسینی، مصطفی جوادی است، اضافه کرد: همچنین در بخشی از کتاب نیز خاطرات شهیدان محمود شیرمحمد جماعت، مهدی برجی، غلامرضا جعفری و رضا سلیمانی نیز نگارش شده و به رشته تحریر درآمده است.

نویسنده کتاب هفت ققنوس مهاجر با اشاره به اینکه در ابتدا قرار بود در کتاب هفت ققنوس مهاجر روایاتی از زندگی 13 شهید بیان شود، افزود: ولی در هفتمین ققنوس و شهید بزرگوار متحیر و شیفته ماندم و این شد که کتاب هفت ققنوس مهاجر به رشته تحریر درآمد.

وی در ادامه به سایر تألیفات خود در حوزه شهدا نیز اشاره کرد و گفت: پیش از این نیز کتاب «بی قرار وصل» درباره خاطرات اخلاقی و عرفانی شهید رضا سلیمانی شهید شاخص ابهر تألیف شده بود که بازخورد خوبی در جامعه و به خصوص خانواده شهدا داشت.

امام جمعه شهر ابهر نیز در این مراسم ضمن گرامیداشت چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس، افزود: دفاع مقدس ما تجلی بارز پیروزی حق بر باطل و حزب الله بر حزب شیطان بود و در حقیقت ادامه فرهنگ واقعه عاشورا و غدیر خم بود.

حجت‌الاسلام جعفر رحیمی افزود: دفاع مقدس یکی از آزمون‌های الهی بود که رزمندگان جان بر کف در این هشت سال نه تنها در برابر رژیم بعث عراق بلکه در مقابل همه اَبَرقدرت‌هایی که کمر به شکستن هیمنه انقلاب اسلامی بسته بودند ایستادند.

وی با اشاره به اینکه خاک و نام این سرزمین با وجود مردمانی از جنس ایثار و شهادت، با حماسه و تسلیم ناپذیری عجین شده است، اضافه کرد: هفته دفاع مقدس هر سال یادآور مجاهدت مردان مردیست که نماد استقامت و سنبل پیروزی شدند.

امام جمعه ابهر با بیان اینکه کتاب رسانه‌ای پایدار و همیشگی است، خاطرنشان کرد: در فرهنگ ادبیات ققنوس نماد جاودانگی و عمری با لطافت و ظریف است و به راستی نام «هفت ققنوس مهاجر» برازنده کتابی است که در رسای شهدای دفاع مقدس نگاشته شده باشد.

وی با بیان اینکه شهدای دفاع مقدس ما براستی هفت شهر عشق را پیمودند و دل از هر ناپاکی زدوده به وصال حق تعالی رسیدند و اینها دربالاترین مرحله تجلی انسانیت قرار دارند، گفت: نگارش کتاب یا برگزاری پاسداشت برای شهدا تنها گوشه‌ای از فداکاری این عزیزان را به تصویر خواهد کشید.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان نیز در این مراسم با اشاره به تقدیم بیش از 3 هزار و 500 شهید از استان زنجان در دوران دفاع مقدس بیان کرد: یکی از دغدغه‌های بنیاد شهید ثبت و ضبط خاطرات شهدا از جهات مختلف بوده است.

علی کاظمی با اشاره به راه‌اندازی موزه اسناد شهدای زنجانی گفت: این موزه که در نوع خود بی‌نظیر است دارای آثار ارزشمند بسیاری از شهدای استان بوده که شامل چفیه، لباس، پوتین، پلاک، کتاب، دفتر و خاطرات این عزیزان است.

وی گفت: این موزه سندی زنده و محکم از ایثارها، شهادت‌ها و بزرگی‌هایی است که از فرزندانی از همین مرز و بوم و با همین جلوه ظاهری و زمینی اما با روحی بزرگ و ملکوتی معجزه‌ای بزرگ در تاریخ آفریده‌اند.

کاظمی با بیان اینکه موزه دفاع مقدس نقش مهم و تأثیرگذاری در انتقال فرهنگ ایثار و شهادت و تبیین این فرهنگ در جامعه دارد، گفت: در این برهه و شرایط حساس کشور که دشمن با انواع ترفندها وارد عرصه شده، می‌طلبد فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه به خوبی بیان شود و موزه شهدا ابزار مهمی برای انتقال این فرهنگ است.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان در ادامه به برنامه‌ریزی بنیاد شهید استان در راستای چاپ وصیت‌نامه شهدا اشاره کرد و افزود: قرار است 8 جلد از وصیت‌نامه‌های شهدا چاپ شود که تاکنون یک جلد آن به چاپ رسیده است.

وی ادامه داد: 8 کتاب در حال چاپ سال آینده در کنگره 3 هزار و 500 شهید زنجانی رونمایی خواهد شد.

کاظمی افزود: امسال نیز همزمان با هفته دفاع مقدس 7 کتاب موضوعی شامل خاطرات شهدا، روایت زندگی آنها، دفاع مقدس و … رونمایی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *