درباره شهید حسین ضامن

هران- ایرنا- شهید «حسین ضامن» نخستین خبرنگار شهید استان سیستان و بلوچستان در دفاع مقدس به شمار می‌رود که تنها یک ماه پس از اعزام به جبهه‌­های حق علیه باطل در ۲۵ اردیبهشت ۱۳۶۵ خورشیدی به مقام شامخ شهادت نایل شد.

شهید حسین ضامن در ۱۱ بهمن ۱۳۳۹ خورشیدی در خانواده ای مذهبی در زاهدان متولد شد. خانواده‌ ضامن از اهالی بیرجند بودند. پدر خانواده کارمند بهداری بود و به واسطه‌ ایمان و اعتقادی که داشت تا جایی که برایش مقدور بود، می‌کوشید در جهت سلامت و ایجاد بستری سالم برای زندگی روستائیان آن زمان که بیشتر از کمترین امکانات بهداشتی هم بی‌نصیب بودند، گام بردارد.

پس از مدتی خانواده‌ ضامن راهی شهرستان زاهدان شدند و خیلی زود با مردم این منطقه ارتباط عاطفی و تنگاتنگی برقرار کردند.

وی تحصیلات خود را در مقطع متوسطه در رشته فرهنگ و ادب در زاهدان به پایان برد. در این ایام بود که مبارزات مردم علیه رژیم پهلوی اوج گرفته بود و او هم بواسطه‌ رفت و آمد به مسجد با بسیاری از جوانان مبارز آشنایی پیدا کرده و با هدایت آیت الله کفعمی در مبارزات و پخش اعلامیه‌ها و تظاهرات مردمی شرکت می‌کرد. در همان دوران پیروزی انقلاب بود که حسین توانست مدرک دیپلم خود را اخذ کند و به واسطه‌ علاقه‌ای که به فعالیت های خبری داشت و فعالیت های فرهنگی را به نوعی خاص دنبال می‌کرد، خیلی زود جذب صدا و سیمای استان شد و در آنجا به انجام خدمات مختلف فرهنگی و مذهبی پرداخت.

مادر شهید درباره خصوصیات خلقی و اخلاقی وی چنین می ­گوید: حسین به هنگام کودکی به انجام فرایض دینی و مذهبی خود مقید بود و دوستان خود را نیز بر همین اساس انتخاب می­ کرد. همسر شهید نیز اضافه می­ کند که در زندگی مشترک اما کوتاه با وی که بیش از یک سال طول نکشید، او را انسانی وارسته با تمام صفات پسندیده می ­دیدم. او نسبت به حجاب و عفت من و خواهرش تاکید بسیار می کرد و همواره حضرت فاطمه ­زهرا(س) را به عنوان الگویی برای شخصیت و رفتارمان توصیه می­ کرد.

این شهید بزرگوار در ۲۱ تیر ۱۳۶۱ خورشیدی به خدمت سربازی فراخوانده شد. دوره ضرورت را تا ۲۱ دی ۱۳۶۱ خورشیدی در مشهد سپری کرد. سپس تا ۲۱ تیر ۱۳۶۳ خورشیدی در پادگان نیروی هوایی امیدیه اهواز خدمت کرد.

شهید حسین ضامن در ۱۳۶۲ خورشیدی همکاری خود را با ایرنا به عنوان خبرنگار آغاز کرد و ۲ سال از خدمت خود را در سخت‌ترین شرایط آب و هوایی در شهرستان چابهار گذراند. اوصاف شهید از بیان رییس دفتر خبرگزاری چنین است: شهید ضامن علاقه خاصی به حرفه خبرنگاری داشت. او در کار خود دارای پشتکاری قوی و جدی بود. در ماموریت های محوله خبری پیشتاز و در اجرای نظم و انضباط اداری کوشا بود. بیشتر اوقات، بعد از ساعات اداری، در محل کارش حضور داشت و تا پاسی از شب به مطالعه برای بالا بردن سطح علمی و تخصصی خود می­ پرداخت.

او از نگاه خانواده، فردی با ایمان و مقید به انجام فرایض دینی بود؛ چنانکه خود را به اقامه نماز اول وقت و قرائت قرآن در مسجد محل مکلف می­ دانست و در دستگیری از محرومان جامعه دریغ نداشت.

حسین ضامن در ۶ تیر ۱۳۶۴ خورشیدی ازدواج کرد و در ۳۰ فروردین ۱۳۶۵ خورشیدی به عنوان رزمنده بسیجی عازم جبهه ­های حق علیه باطل شد و پس از یک ماه حضور در منطقه عملیاتی فاو به هنگام تبادل آتش در عملیات «والفجر ۸» از ناحیه سر مورد اصابت ترکش خمپاره قرار گرفت و در ۲۵ اردیبهشت همان سال دعوت حق را لبیک گفت و به فیض عظیم شهادت نائل شد. عملیات والفجر ۸ در ۲۰ بهمن در ساعت ۲۲ به مدت ۷۸ روز و به وسعت ۸۰۰ کیلومتر مربع با رمز «یا زهرا (س) » در منطقه عملیاتی فاو آغاز شد و هدف از آن تصرف شبه­ جزیره فاو و کوتاه کردن دست رژیم متجاوز عراق از آب­ های خلیج فارس بود.

پیکر شهید ضامن در آرامگاه زاهدان، بهشت مصطفی به خاک سپرده شد.

 

فرازی از وصیت­نامه شهید

در وصیت نامه شهید حسین ضامن که بخشی از آن در ادامه آمده، عبارت های کلیدی وجود دارد که قابل تامل و تعمق است:

به منظور ادای دین خود به اسلام و مسلمین و لبیک گفتن به ندای امام امت تـصمیم گـرفتم بـا توجهات الهی [در] جهت مبارزه با دشمنان اسلام به جبهه های نبرد عزیمت نمایم.

به عنوان یک فرد مسلمان و مقلد حضرت امام خمینی(ره) نمی توانستم نظاره گر پرپر شـدن جوانـان عزیز میهن اسلامی و تصرفات جدید به میهن اسلامی باشم.

بر ماست که با الهام از مکتب حیاتبخش اسلام و پیروی از فرمایشات حضرت امام خمینـی(ره) در تمامی صحنه های انقلاب اسلامی حضور فعال داشته باشیم.

امیدوارم به حفظ سنگرهای الهی خود، به سوی صلاح و رستگاری حرکت نمایید.

ما پرورش یافتگان مکتب حسین بن علی (ع) هستیم.

برماست که اسلام را یاری نماییم.

 

                                                                    بسم الله الرحمن الرحیم

«ولَا تَحسبنَّ الَّذینَ قُتلُوا فی سبِیلِ اللَّه أَمواتًا بلْ أَحیاء عنْد ربهِم یرْزقُونَ «

مپندارید آنهایی که در راه خدا کشته می شود، مرده اند بلکه زنده اند و در نـزد پروردگارشـان روزی می خورند.  با سلام به محضر بقیۀالله اعظم ارواحنا الفداء و نایب برحقش خمینی کبیر و بـا سـلام بـه شهیدان گرانقدر انقلاب اسلامی بنا به ادای وظیفه شرعی، بر آن شدم تا چنـد جملـه ای بـه عنوان وصیتنامه بنویسم. امیدوارم قبول و رضای خداوند منـان قـرار گیـرد.

بـدواً عـرض سلام به محضر پدر و مادر بزرگوارم. باید بگویم بـه منظـور ادای دیـن خـود بـه اسـلام و مسلمین و لبیک گفتن به ندای امام امت تصمیم گرفتم با توجهات الهـی جهـت مبـارزه بـا دشمنان اسلام به جبهه های نبرد عزیمت نمایم. امروز که استکبار جهانی با تمام موجودیـت خود در مقابل اسلام و مسلمین [صف] آرایی کرده و با کمال وقاحت توسط جنگنـده هـای صدام عفلقی به میهن اسلامی ما حمله ور شده است، به عنوان یـک فـرد مـسلمان و مقلـد حضرت امام خمینی(ره) نمی توانستم نظاره گر پرپر شدن جوانان عزیز مـیهن اسـلامی تـصرفات جدید به میهن اسلامی باشم و در خانه بمانم این امر مرا به آن واداشت که بـه نـدای «هـل من ناصر ینصرنی» حسین زمان امام امت لبیک بگویم، به جبهه ها [ی] نبرد نور علیه ظلمت عزیمت نمایم. امیدوارم مورد رضایت حق تعالی قرار گیرد.

پدر و مادر عزیـزم بنـده حقیـر فرزند خوبی برای شما نبودم و هرگز نتوانستم وظیفـه فرزنـد شایـسته را آنطـور کـه خـدا خواسته باشد، ایفا نمایم. از این رو شما را به ائمه معصومین قسم می دهـم، بنـده حقیـر را ببخشید و مورد عفو خود قرار دهید. امیدوارم با محمد(ص) محشور شوید انشاءالله.

مسلمین عزیز ما پرورش یافتگان مکتب حسین بن علی(ع) هستیم و نمی توانیم شـاهد ضداسلام و مسلمین باشیم. بنابراین بر ماست که با الهام از مکتب حیـاتبخـش اسـلام و پیروی از فرمایشات حضرت امام خمینی(ره) در تمامی صحنه های انقلاب اسلامی حضور فعال  داشته باشیم. اسلام را یاری نماییم.  خدمت برادران غلامحسن و محمد و معصومه عزیـزم، مریم، مرضیه زهرا و زهره سلام عرض می کنم و امیدوارم با حفظ سنگرهای الهی خود، بـه سوی صلاح و رستگاری حرکت نمایید.   «والسلام»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *