داستان‌های دفاع مقدس در نمایشگاه اقتدار 40 آسیب‌شناسی شد

نشست «آسیب‌شناسی داستان‌های دفاع مقدس» ظهر امروز 4‌مهر در سالن دزفول موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در راستای برنامه های فرهنگی نمایشگاه ملی دست آوردهای دفاع مقدس و مقاومت به همت خانه کتاب، برگزار شد.

به گزارش مرکز رسانه‌ای نمایشگاه اقتدار 40،  محمد حنیف و قاسمعلی فراست، دو نویسنده ادبیات پایداری و دفاع مقدس، در این نشست حاضر شدند و در مورد آسیب‌های داستان‌های منتشر شده دفاع مقدس، به گفت‌وگو پرداختند.

محمد حنیف، نویسنده معاصر در این نشست اظهار کرد: ما نیازمند پژوهش‌های تاریخی، ادبی، فرهنگی و هنری هستیم. از بین آثار منتشره شده در دفاع مقدس، کمتر از 1 درصد این آثار پژوهش فرهنگی و اجتماعی، 6 درصد آنها پژوهش تاریخی، نیم درصدشان پژوهش هنری و مستندنگاری بودند و بیشتر در این حوزه خاطرات دفاع مقدس را داریم.

این نویسنده و پژوهشگر ادبی افزود: در گذشته، کارشناسان ادبیات دفاع مقدس خوبی داشتیم اما به تدریج سیاست گذاری فرهنگی ما به سمت خوبی پیش نرفت. ما از نقد فرار می‌کنیم. باید خطی بین تخریب و نقد بکشیم.

حنیف در ادامه به ارائه آماری در مورد ادبیات دفاع مقدس کودک اشاره کرد و گفت: تا سال 1379، تنها 3 درصد کتاب‌های کودک و نوجوان دفاع مقدس، ویراستار دارند. از 121 کتاب در این حوزه، 108 کتاب در تهران و تنها چند کتاب در شهرهای دیگر آن هم به صورت پراکنده منتشر شده است. در ضمن باید بگویم که این کتاب‌ها بیشتر برای گروه سنی راهنمایی بوده است و برای کودکان دبستانی عملا تولید خاصی نداشتیم.

قاسمعلی فراست، نویسنده معاصر نیز در مورد آسیب‌های داستان‌های دفاع مقدس، گفت: رسانه‌های ما به معرفی، نقد و بررسی کتاب نمی‌پردازند. شهروندان از کجا باید بدانند که کتابی با فلان محتوا منتشر شده است؟ اگر مطبوعات ما برای معرفی و نقد آثار وقت می‌گذاشت، ادبیات دفاع مقدس بیشتر جا می‌افتاد. خواننده یا مخاطب، یکی از ارکان اصلی تقویت ادبیات جنگ است.

فراست افزود: در بعضی از صحنه‌های جنگ، کشورهای خارجی بهتر از ما کار کردند. چرا باید ندای مظلومیت خود را از زبان دیگران بشنویم؟

نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت با عنوان «اقتدار40» و با شعار محوری «ما قوی هستیم» به مناسبت چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس، از 2 تا 9 مهر در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برپا است.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات و اخبار بیشتر درباره  این نمایشگاه می تواند به تارنمای eghtedar40.ir مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *