حضور معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه در نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس قوه قضاییه

مسئول غرفه معاونت حقوقی قوه قضاییه امور مجلس گفت: درغرفه معاونت حقوقی قوه قضاییه پرونده‌های مهم و ملی این سازمان به صورت مجموعه‌ای گردآوری شده است تا زوایای مختلفی از دفاع مقدس و حرکت‌های انقلابی برای سرنگونی رژیم سابق را به نمایش بگذارد.

به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس؛ نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت قوه قضاییه از دوم مهرالی نهم مهرماه در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد. در این نمایشگاه سازمان‌ها و ارگان‌های زیرمجموعه این قوه غرفه‌هایی برای ارائه دستاوردهای سازمان مطبوع خود در دوران دفاع مقدس و ارائه اطلاعات لازم به بازدیدکنندگان تشکیل دادند که در این مجال با مسئول غرفه معاونت حقوقی قوه قضاییه و امور مجلس گفت‌وگویی انجام دادیم که با هم می‌خوانیم.

حسین سلیمی در گفت‌وگو با میزان، بیان کرد: معاونت حقوقی این قوه به عنوان متولی شناسایی و ساماندهی اسناد قوه قضاییه و رابط بین دستگاه قضا و سازمان اسناد و کتاب‌خانه ملی (متولی کلی ساماندهی اسناد در کشور) وظیفه ساماندهی اسناد قضایی اداری و مالی قوه قضاییه و حفظ این اسناد را به عهده دارد.

مسئول غرفه معاونت حقوقی قوه قضاییه گفت: از بدو تأسیس دادگستری نوین در کشور حدوداً از سال 1304؛ 150 میلیون فقره بایگانی راکد وجود داشت و 100 میلیون فقره هم از سال 84 ایجاد شد که جمعاً 250 میلیون فقره پرونده و بخش زیادی از آن تاکنون ساماندهی شده است.

سلیمی افزود: درغرفه معاونت حقوقی قوه قضاییه پرونده‌های مهم و ملی این سازمان به صورت مجموعه‌ای گردآوری شده است تا زوایای مختلفی از دفاع مقدس و حرکت‌های انقلابی برای سرنگونی رژیم سابق را به نمایش بگذارد.

وی ادامه داد: در غرفه معاونت حقوقی قوه قضاییه اسنادی همچون گواهی فوت شهید لاجرودی، گزارش پزشکی قانونی از چگونگی شهادت شهید لاجرودی، جاسوسی اتباع عراقی برای دستگاه استخبارات عراق، اسناد جاسوسی تبعه عراق علیه امنیت کشور ایران، ارائه 2 دستخط از آیت الله خانسواری و آیت‌الله کاشانی در خصوص مسئله فلسطسین و دیگر موارد به عنوان نمونه در معرض دید قرار دارد.

مسئول غرفه معاونت حقوقی قوه قضاییه گفت: ما بعد از ساماندهی و الکترونیکی کردن اسناد قوه قضاییه و بعد از گزینش ارزشیابی، این اسناد را در اختیار اداره موزه‌ها و «اسناد مهم و تاریخی قوه قضاییه» قرار می‌دهیم تا آنها خدمات آرشیوی را به محققان، دانشجوییان و علاقه مندان ارائه کنند.

سلیمی ادامه داد: فعالیت معاونت حقوقی قوه قضاییه ساماندهی اسناد قوه قضاییه برای بنیانگذاری مرکز اسناد قوه قضاییه است که در آینده شکل خواهد گرفت، این اسناد در کشور نمونه های بی‌نظیری از لحاظ تاریخی است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *