انتقال صحیح وقایع رسالت اصلی نویسنده دفاع مقدس است

آذربایجان غربی-به بهانه روز قلم، نویسنده ادبیات دفاع مقدس رعنا امیریان گفت: انتقال صحیح وقایع، رسالت اصلی نویسنده دفاع مقدس است.

به گزارش امور زنان و خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،قلم‌و‌صاحبان قلم همواره درطول تاریخ آثار ماندگاری از خود به جای گذاشته و‌توانسته اند نسل امروز را با وقایع روزگاران گذشته پیوند داده وافقی روشن دربرابرشان ترسیم کنند تاریخ پرفراز و‌نشیب ایران اسلامی همواره توسط صاحبان قلم ثبت و ضبط شده و‌ماندگار مانده و‌نه تنها در سرزمین ما بلکه درسراسر جهان و به عبارتی بهتر از روز ازل قلم همراه انسان بوده و‌از مخلوقات بی بدیل خداوند متعال است.
تقویم ایران اسلامی برای پاسداشت این ودیعه الهی و صاحبان قلم روزی را درخود جای داده بنام روز قلم فرا رسیدن این روز ما را برآن داشت تا پای صحبت یکی از نوبسندگان ادبیات دفاع مقدس استان بنشینبم او نویسنده ای از جنوب استان است.
نخستین کلاممان سوال از بیوگرافی و‌آغاز فعالیتش است.
لطفا خود را معرفی کرده و‌بفرمایید از چه سالی نوشتن را شروع کردید و‌در چه قالب هایی قلم می زنید؟
رعنا امیریان هستم متولد ۱۳۵۹در شهرستان تکاب.
بنده از دوران نوجوانی به خواندن و‌ نوشتن شعر و متن های ادبی علاقه داشتم اما از دوران دانشجویی یعنی سال ۷۷ شروع به نوشتن کردم و شرکت در جشنواره های مختلف دانشجویی مشوق اصلی من در این زمینه شد
بطور کلی همه ی قالبهای شعری را دوست دارم ولی غزل و رباعی را بیشتر می پسندم.
قشنگ‌ترین اثری که در رابطه با دفاع مقدس خواندید کدام کتاب بود؟
کتاب دا  نوشته خانم سیده زهرا حسینی اولین کتابی بود که خواندم و علاقمند شدم
و کتاب آن بیست و سه نفر نوشته  احمد یوسف زاده هم تلنگری شد تا بتوانم در مورد ایثار و شجاعت رزمندگان با درک بیشتری بنویسم.
دلیل پرشور بودن ادبیات دفاع مقدس دربین دهه شصتی ها چیست؟
به نظر من ادبیات دفاع مقدس در بین شاعران دهه شصت بسیار پر شور و حالتر بود و دلیلش فاصله زمانی کم با اتفاقات آن روزها و تشریح بهتر وقایع و درک آن توسط شاعران و نویسندگان بود
و آنگونه که بنده احساس می کنم نیاز هست با شاعران و نویسندگان جوان دهه ۷۰ و ۸۰ در مورد آن روزها به زبان خودشان گفتگو شود و به سبک آنان تشریح شود تا  دفاع مقدس را با دلیل  بفهمند و به ارزشش پی ببرند.
کدام نویسندگان حوزه ادبیات دفاع مقدس را بیشتر می پسندید و‌چرا؟
کتاب دختر شینا نوشته خانم ضرابی زاده را می پسندم ایشان و خانم حسینی نویسنده «دا» را نویسنده ای بسیار خوب در این عرصه می بینم.
کتابی دررابطه با دفاع مقدس به مخاطبان معرفی کنید
دختر شینا نوشته خانم ضرابی زاده و‌«دا» نوشته خانم حسینی دو کتابی هستند که برای مطالعه به مخاطبان معرفی می کنم.
وظیفه نویسنده دفاع مقدس چیست ؟ کسانیکه درحوزه ادبیات دفاع مقدس فعالیت می کنند چه رسالتی برعهده دارند و‌همچنبن آیا توانستیم به رسالتمان درمقابل ادبیات دفاع مقدس عمل کنیم؟
وظیفه یک نویسنده  دفاع مقدس این است که با خلاقیت خود کاری کند که نسل های آینده بتوانند آرمانهای این عرصه را درک کنند و وقتی به دنبال راست یا دروغ ماجرا بودند ، با خواندن این کتابها همه ماجرا برایشان روشن شود.
دلیل اینکه کتاب های خلق شده برای دفاع مقدس نسبت به رمان های آزاد خوانندگان کمتری دارد چیست؟
دلیل کم شدن خوانندگان کتابهای دفاع مقدس  این است که برخی از  نویسندگان یا به دلیل استحاله ایی که از نظر فکری در درونشان رخ داده، یا این که جنگ و جبهه را از نزدیک ندیده اند، یا تحت تاثیر غلط آموزیها از ادبیات جنگی و رئالیسم غربی و مسایلی از این قبیل هستند، و در کل بیگانگی با ظرف زمانی و روح حاکم بر کشور و رزمندگان در دوران جنگ، واقعیات جنگ را در آثارشان منعکس نمی کنند.
برای جنگ جهانی دوم درسراسر دنیا فیلم ها و‌ کتاب های نوشته شدو‌تعدادی از آنها هم موفق بودند دررابطه با جنگی که درکشورمان رخ داد آیا توانستیم کتاب های ماندگاری خلق کنیم؟
باید گفت که متاسفانه خیلی اتفاق خاصی در ادبیات دفاع مقدس رخ نداده است، اگر بخواهیم بشماریم شاید چند عنوان کتاب در این حوزه به خوبی نوشته شده است  در حالی که ما نیازمند تمرکز بیشتر بر این حوزه هستیم و این امر باید رخ دهد. جنگ ما یک جنگ نابرابر بود و با وجود قابلیت‌هایی که داشته، در جهان معرفی نشده است.
مشکلاتی که بر سرراه نوبسندگان ادبیات دفاع مقدس وجود داردچیست؟
مشکل بیشتر نویسندگان دفاع مقدس این است که حق و حقوقشان آنچنان رعایت نمی شود و آنان  هیچ‌وقت موضوعی را رسانه‌ای نمی‌کنند و برای گرفتن حق‌شان داد نمی‌زنند.
چه حمایتی از نویسندگان ادبیات دفاع مقدس می تواندفضای کارکردن را برای آنهاتسهیل کرده و‌کمک کند تا برای خلق آثار ارزشمند زمان و‌انرژی کافی صرق کنند؟
حمایت مادی و خرید کتابها و‌انتشار و‌توزیع آن دربین اقشار مختلف یکی از دغدغه های نویسندگان ادبیات دفاع مقدس است که درصورت رفع این مشکلات زمینه برای خلق آثار ارزشمند فراهم می شود.
به عنوان شاعر و‌نویسنده وضعیت ادبیات دفاع مقدس را چگونه ارزیابی می کنند
هرچند نمی توان انکار کرد طی این ۳۱ سالی که از دوران دفاع مقدس می گذرد آثارهنری و مکتوب تولید شده اند که در جذب مخاطب موفق نبوده اند و یا با امتیازات مادی و غیر مادی سازمان های مختلف تولید شده اند و  پیام شان در جان و دل ننشسته است. اما به طور حتم آثار مناسب و ماندگاری هم تولید شده اند که در شیوه های مختلف ارزیابی دارای رتبه و نمره قابل قبولی هستند. در این خصوص می توان به کتاب هایی با موضوع دفاع مقدس اشاره کرد که در قالب های مختلف بارها تجدید چاپ شده اند و از نگاه مخاطبان آثار در خور توجهی بوده اند.
دینی که یک‌نویسنده به شهدای دفاع مقدس وخانوادهایشان دارد و‌همچنین قلم و‌نوشتن چه رسالتی برعهده دارد؟
احساس وظیفه و تکلیف نسبت به شهدا و زنده نگه داشتن نام و یاد آنها در بین نسل جوان مهمترین دینی هست که به نظرم  بر گردن یک نویسنده می تواند باشد و مهمترین رسالت قلم بیان ایثار و رشادتها و جانفشانی های شهدایی است که از جان خود گذشتند تا ما با آرامش خیال زندگی کنیم و بنویسیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *