انتشار شماره 58 نشریه حورا به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس

شماره 58 نشریه حورا همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس و به مناسبت گرامی‌داشت این هفته و در راستای تبیین نقش و جایگاه زنان در دفاع مقدس منتشر شد.

به گزارش امور زنان و خانواده حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در راستای تعامل امور زنان و خانواده حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و پژوهشکده زن و خانواده قم نسخه 58 فصلنامه “حورا “که به مناسبت گرامی داشت این هفته و تبیین نقش و جایگاه زنان در دفاع مقدس منتشر شده به منظور بهره برداری همکاران وزارت متبوع در تارنمای امور زنان و خانواده حوزه وزارتی اطلاع رسانی شد.

در این شماره به مطالبی چون «فعالیت‌های جمعی زنان در دفاع مقدس سرمایه اجتماعی را تقویت می‌کند»، «چند نما از حضور زنان در میدان»، «وضعیت جنسیت و تاهل شهدای جنگ تحمیلی»، «بازنمایی نقش زنان در دفاع مقدس به شرایط اجتماعی روز بستگی دارد» منتشر شده است.

همچنین نسبت زنان و دفاع مقدس در آثار فمینیستی؛ سنخ‌بندی عاملیت زنان در جنگ تحت تأثیر روایت‌های سیاسی – اجتماعی، احیای گرو‌ه‌های همیاری زنانه روستایی در دفاع مقدس و روایت‌های ناتمام، عناوین دیگر مقالات این نشریه هستند.

مطالب دیگر این شماره از حورا شامل «مسئله‌مندی پژوهشگر او را در بیان واقعیت‌های مگو یاری می‌کند»، «در روایت کنشگری زنان صدای قلبشان را بشنویم»، «نگرش دختران نوجوان به زنان فعال در عرصه دفاع مقدس و زنان انتخابگر» است. همچنین کتابی هم به مناسبت این هفته به علاقه‌مندان معرفی شده است.

حضور زنان در دفاع مقدس و نقش‌هایی که به عهده گرفتند دارای دو وجه است، وجهی دیده و شنیده شده. وجهی که بارها از آن شنیده‌ایم و مباحث مختلفی نیز درخصوص آن مطرح شده است. این بخش اگرچه مهم و پرصلابت است، اما همه ماجرا نیست، بخش‌هایی از نقش‌آفرینی زنان به علت مسائل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در ادوار مختلف، سختی‌های روایتگری زنان در دفاع مقدس، تحولات سریع و گسترده مربوط به سبک زندگی زنان، اقتضائات رسانه‌ها و هنرهایی چون سینما، درک و دریافت راویان و پژوهشگران زن از نقش آفرینی زنان در دفاع مقدس و… همچنان ناگفته مانده و دیده نمی‌شود. آنچه ضرورت پرداختن به وجوه ناگفته زنان و دفاع مقدس را پررنگتر و مهمتر می‌کند نیاز جامعه به دانستن تاریخی است که پشت سر نهاده، نیاز جامعه زنان به شناخت بهتر شأن اجتماعی زن در گفتمان انقلاب اسلامی همچنین شناخت ظرفیتهای انقلاب اسلامی در نسبت با گفتمان اجتماعی و تحولات هویتی زن روز است. بی‌تردید تصویرگری مناسب نقش‌آفرینی متکثر و مبتنی بر فهم جامعه زنان در مقاطع مهمی چون دفاع مقدس قادر خواهد بود نسبت انقلاب اسلامی و زن را با عرصه اجتماع و نهاد خانواده روشن‌تر کرده و وجوه گفتمان انقلاب اسلامی در این خصوص را آشکارتر سازد. در این پرونده ضمن پرداختن به برخی ناگفته‌های زنان و دفاع مقدس و بررسی علل روایت ناشدگی برخی وجوه، سعی کردیم به نسبت زن و دفاع مقدس در بستر ایران و انقلاب اسلامی بپردازیم.

 در این شماره می خوانید:

فعالیت های جمعی زنان در دفاع مقدس سرمایه اجتماعی را تقویت می کند
چند نما از حضور زنان در میدان
وضعیت جنسیت و تاهل شهدای جنگ تحمیلی
بازنمایی نقش زنان در دفاع مقدس به شرایط اجتماعی روز بستگی دارد
نسبت زنان و دفاع مقدس در آثار فمینیستی
سنخ بندی عاملیت زنان در جنگ تحت تاثیر روایت های سیاسی- اجتماعی است
احیای گرو‌ه‌های همیاری زنانه روستایی در دفاع مقدس
روایت‌های ناتمام
مسئله‌مندی پژوهشگر او را در بیان واقعیت‌های مگو یاری می‌کند
در روایت کنشگری زنان صدای قلبشان را بشنویم
نگرش دختران نوجوان به زنان فعال در عرصه دفاع مقدس
زنان انتخابگر
معرفی کتاب

 دریافت نسخه الکترونیکی

پرتال رویدادهای علمی پژوهشکده زن و خانواده
http://event.wrc.ir
کانال پژوهشکده زن و خانواده در سروش
https://sapp.ir/womenrc
کانال پژوهشکده زن و خانواده در ایتا
https://eitaa.com/womenrc
با ما همراه باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *