امیر سرتیپ کهتری: عملیات ثامن‌الائمه  یک عملیات  رزمی و تاکتیکی بود

فرمانده لشکر ۷۷ پیروز خراسان در جنگ تحمیلی و از یادگاران عملیات شکست حصر آبادان گفت: عملیات ثامن‌الائمه عملیات  رزمی و تاکتیکی بود.

به گزارش روابط عمومی ارتش، امیر سرتیپ منوچهر کهتری فرمانده لشکر ۷۷ پیروز خراسان در جنگ تحمیلی ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن سالروز عملیات حضور آبادان و چهلمین سالگرد  دفاع مقدس گفت: زمانی که رژیم بعثی عراق با حمایت استکبار جهانی با تمام تجهیزات به خاک میهن ایران عزیز تجاوز کرد، یگان های ارتش جمهوری اسلامی ایران با تمام قوا در مقابل دشمن ایستادند و اجازه ندادند که آنچه را که دشمنان در سر می پروراندند، تحقق یابد.

این پیشکسوت دفاع مقدس گفت: عملیات شکست حصر آبادان در ساعت ۱ بامداد ۵ مهرماه ۱۳۶۰ در محور آبادان به شرق کارون در جنوب‌غربی ایران آغاز شد و پس از ۴۲ ساعت نبرد بی‌وقفه، با شکسته شدنِ حصر آبادان و بازپس‌گیری بیش از ۱۵۰ کیلومتر مربع از خاکِ ایران، به پایان رسید.

وی تاکید کرد: دشمن تمام تلاشش این بود که ظرف سه روزاستان خوزستان را تصرف و بعد از یک هفته در تهران برای مردم کشورمان سخنرانی کند، با حضور جوانان برومند ارتش نه تنها دشمن نتوانسته است تجاوز خود را ادامه دهد بلکه در همان روزهای اول جنگ در مناطق غرب و جنوب غرب کشور متوقف و ضربات مهلکی نیز به آنها وارد شد.

امیر سرتیپ کهتری با بیان اینکه عملیات پیروزمندانه حضور آبادان با مدیریت و تدبیر امام(ره) و فرماندهی بی نظیر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) اتفاق افتاد، افزود: زمانی که حضرت امام دستور شکست حصر آبادان را به جبهه های جنگ صادر کرد، تنها مکانی که در منطقه حاشیه بهمنشیر مستقر بود لشگر ۷۷ خراسان و چند گردان زرهی ارتش وارد میدان دفاع از حریم کشور شدند،آنچنان  رزمندگان لشگر ۷۷ بر دشمن تاختند تا کلام امام(ره) که همان شکست حصر آبادان بود محقق شد.

وی اضافه کرد: نفس قدسی حضرت امام(ره) همانند خون تازه در رگ های رزمندگان بود تا علاوه بر قدرت نظامی، با داشتن قدرت معنوی توانستند دشمنی را که با تمام تجهیزات وارد منطقه بهمنشیر شده بود را شکست داده و از منطقه به عقب برانند.

وی ادامه داد: حصر آبادان یک عملیات ویژه ای بود که با شکست دشمن در این عملیات بسیاری از طرح های عملیاتی آنها با شکست مواجه شد. اگر دشمن در این عملیات موفق می‌شد شرایط جنگ در آنروز به نفع دشمن تغییر می کرد، خوشبختانه رزمندگان اسلام در این عملیات نشان دادند که قدرت نظامی ایران در چه حد و اندازه‌ای است.

امیر سرتیپ کهتری در بخش دیگری از سخنانش گفت: نه تنها حصر آبادان بلکه تمامی عملیات‌های پیروزمندانه نیروهای مسلح در دوران دفاع مقدس باید برای جوانان نسل های آینده بیان شود تا بدانند که در ۸ سال جنگ تحمیلی باوجود حمایت های کشورهای غربی از رژیم بعث عراق، آنها نتوانستند بر قدرت معنوی و الهی ملت ایران فائق بیایند.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر پیشکسوتان دوران دفاع مقدس در سنگر دیگری از جهاد و سازندگی و خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مشغول به خدمت هستند و این آمادگی را  دارند تا در هر شرایطی اندیشه های معنوی دفاع مقدس را به جوانان منتقل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *