امیر سرتیپ فراوان: پدافند هوایی ۲ هزار و ۸۸۷ روز جنگ ۲۴ ساعته در دوران دفاع مقدس داشت

مشاور فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش با اشاره به نقش پدافند هوایی آجا در دوران دفاع مقدس گفت : پدافند هوایی ۲ هزار و ۸۸۷ روز جنگ ۲۴ ساعته در دوران  جنگ تحمیلی داشت.

به گزارش روابط عمومی ارتش، امیر سرتیپ قاسم فراوان، مشاور فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش درباره اقدامات ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس اظهار داشت : ارتش جمهوری اسلامی عملکرد قابل قبولی را در دوران دفاع مقدس از خود بر جای گذاشت.

وی با بیان نقش آفرینی ارتش از اولین روزهای جنگ تحمیلی و حضور خلبان های شجاع در خط مقدم جنگ در خوزستان افزود : پدافند هوایی ۲ هزار و ۸۸۷ روز جنگ ۲۴ ساعته را در دوران دفاع مقدس از خود برجای گذاشته است. پدافند در همان روزها خدمات بی بدیلی از خود بر جای گذاشت و در سه فاز بازدارندگی، بازپسگیری مناطق و تنبیه متجاوز ایفای نقش کرد.

امیر سرتیپ فراوان گفت: ما زیرساخت های حساس کشور را از گزند حملات دشمن حفظ کردیم . به غیر از مواردی که دشمن ناجوانمردانه اقدام می کرد بقیه موارد حملات دشمن به سرعت خنثی می شد.

وی با بیان اینکه سامانه اسکای گارد ارتش در دوران دفاع مقدس همواره فعال بوده؛  عنوان داشت: ما مسیر صادرات و واردات نفت و کالاها و خدمات را حفظ کردیم و این در سایه هم افزایی نیروهای مسلح و خصوصا پدافند هوایی ارتش بود.

امیر سرتیپ فراوان با بیان اینکه پدافند هوایی ارتش با سامانه پدافندی شوروی آن زمان ارتش صدام مقابله می کرد  یادآور شد : سال اول جنگ دشمن مستاصل از درگیری هوایی با ما بود. همچنین آسمان برای عبور و مرور هواپیماها باز کردیم و در جبهه های جنگ نیز نقش بی بدیلی در عملیات هایی مانند مروارید داشتیم.

مشاور فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش افزود : ارتش جمهوری اسلامی امنیت خلیج فارس را تا حد امکان تامین کرده بود. در جبهه های جنگ پدافند ارتش شرایط را مدیریت می کرد و ده ها هواپیمای دشمن در انهدام ماشین جنگی دشمن نابود شد.

امیر سرتیپ فراوان با تاکید بر حضور پر حجم هواپیماهای دشمن در عملیات طریق القدس و فتح المبین بیان کرد : ما باید در این عملیات ها هواپیماها و موشک های دشمن را منحرف می کردیم و همین کار را انجام دادیم.

وی عنوان داشت: ما پیروز نبرد با دشمن بعثی بودیم و خلبان های شجاع ما در عملیات های فتح المبین و بیت المقدس شجاعت زیادی از خود نشان دادند. پدافند ارتش در عملیات فتح المبین موشک های هاگ را به منطقه عملیاتی آوردند و این یک دستاورد بزرگ بود.

وی با بیان اینکه سناریوی تنبیه متجاوز به خوبی توسط پدافند ما انجام شد ؛ خاطرنشان کرد :گرچه دشمن حملاتش به عمق بود اما اثرات آتش شان زیاد نبود و این به دلیل عملکرد درخشان پدافند هوایی ارتش بود.   ما همچنین توانستیم با وجود کمک های کشورهای مرتجع منطقه و آمریکا به عراق ؛ صدامیان را تنبیه کنیم و صدها هواپیمای دشمن را از بین بردیم.

امیر پیروان گفت: حدود ۱۱۲ کتاب در خصوص اقدامات نیروی پدافند هوایی ارتش منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *