امیر سرتیپ دوم خلبان رمضانی:نقش موثر نیروی نیروی هوایی ارتش در دفاع مقدس بی بدیل است

پیشکسوت دوران دفاع مقدس گفت : نیروی هوایی ارتش با انجام عملیات های شاخصی همچون اولین پاسخ، کمان ۹۹، حمله به اچ ۳، عملیات های پشتیبانی، مرصاد و ده ها عملیات دیگر،  نقش موثر و بی بدیلی در پیروزی کشورمان و شکست دشمن در دفاع مقدس ایفا کرد.

به گزارش روابط عمومی ارتش، امیر سرتیپ دوم خلبان رضا رمضانی، پیشکسوت دوران دفاع مقدس در بازدید از نمایشگاه دستاوردهای ملی دفاع مقدس و مقاومت با اشاره به نقش ممتاز ارتش جمهوری اسلامی در دوران دفاع مقدس اظهار داشت : شرایط آن روزهای دفاع مقدس واقعا سخت و ویژه بود.

وی افزود : پس از پیروزی انقلاب اسلامی با وجود مشقت هایی که برای ارتش وجود داشت اما وظایف خود را به خوبی انجام داد. قبل از شروع جنگ صدام نقاط مهم ما را در مرزها اشغال کرده بود که نیروی هوایی به خوبی مناطق تحت نفوذ صدام را بمباران کرد.

امیر سرتیپ دوم خلبان رمضانی با بیان اینکه ارتش جمهوری اسلامی در دوران دفاع مقدس شهدای بسیاری را تقدیم کشور کرد گفت : صدام فکر می کرد با وجود اینکه ۲۰ ماه از انقلاب گذشته پس نیروی هوایی ارتش ضعیف شده اما او مرتکب اشتباه محاسباتی شده بود. آن ها فکر می کردند با یک حمله برق آسا نهاجا را از بین می برند اما در ۳۱ شهریور، اول مهر و بعد از آن نیروی هوایی  ضربات مهلکی بر صدامیان وارد آوردند.

وی اضافه کرد : شعیبیه و کوت به خوبی توسط تیز پروازان ارتش جمهوری اسلامی در روزهای اول دفاع مقدس بمباران شد. سرگرد ابن یمین اولین بمب هایش را با دقت تمام بر سر پایگاه های صدامیان ریخت‌.

این پیشکسوت دوران دفاع مقدس عنوان کرد : در عملیات کمان ۹۹ نیز ۲۲۳ سورتی پرواز انجام شد و کرکوک و اربیل با دقت بمباران شد و این بمباران ها بسیار موثر بود‌. این حملات موجب انهدام عمق قدرت صدام شد و هواپیماهای صدامیان در روزهای اول جنگ آسیب های جدی دید. آن ها مجبور شدند باقی مانده هواپیماهایشان را به منطقه اچ ۳ منتقل کنند تا از حملات در امان بمانند که در فروردین ۶۰ نهاجا با یک عملیات برق آسا ضربه سختی به دشمن وارد کرد.

وی تاکید کرد : صدام اعلام کرده بود که ظرف یک هفته جنگ را تمام می کند اما چه شد که جنگ ادامه پیدا کرد ؟ جنگ زمانی ادامه پیدا کرد که جنگنده های نیروی هوایی ارتش ضربات سختی بر دشمن وارد کردند و آن ها را وادار به عقب نشینی کردند و این بمباران ها بر روند عملیات دشمن بسیار موثر بود و اقدامات آن ها را با مشکل جدی مواجه کرد. نهاجا در شکست حصر سوسنگرد نیز تلاش بسیاری کرد و این یک دستاورد بزرگ بود.

سرتیپ دوم رمضانی خاطرنشان کرد: نیروی هوایی ارتش با انجام عملیات های شاخصی همچون اولین پاسخ، کمان ۹۹، حمله به اچ ۳، عملیات های پشتیبانی، مرصاد و ده ها عملیات دیگر،  نقش موثر و بی بدیلی در پیروزی کشورمان و شکست دشمن در دفاع مقدس ایفا کرد.

وی در پایان با اشاره به نقش نیروی هوایی ارتش و هوانیروز در جنگ تحمیلی  بیان کرد: در زمان جنگ تحمیلی، ارتش با سه تیپ در خوزستان ایستادگی کرده بود. نیروی هوایی اولین بمب ها و آخرین بمب ها را بر سر دشمنان در دوران دفاع مقدس ریخت ؛ همچنین عملیات دستگیری ریگی نیز با نقش آفرینی نهاجا انجام شد و ارتش انقلابی با داشتن خلبانان متعهد در دفاع از کشور نقش مهمی ایفا می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *