ارایه مشاوره حقوقی و معاضدت قضایی رایگان در نمایشگاه دفاع مقدس

طالبیان از ارایه مشاوره حقوقی و معاضدت قضایی رایگان در نمایشگاه دفاع مقدس خبر داد و گفت: ۸۰ درصد مراجعان برای استفاده از معاضدت قضایی رایگان و مشاوره حقوقی ابراز رضایت دارند.
محمدعلی طالبیان در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان در مورد غرفه معاضدت قضایی قوه قضاییه در نمایشگاه دفاع مقدس گفت: در غرفه معاضدت قضایی در نمایشگاه دفاع مقدس که در این غرفه ضمن ارایه دستاوردها در حوزه معاضدت قضایی در سراسر استان ها خدماتی را به عنوان مشاوره حقوقی رایگان و تخصیص وکیل معاضدتی رایگان برای مراجعان در نظر گرفته شده است.

مسئول معاضدت قضایی قوه قضاییه در سطح کشور ادامه داد: همه روزه همکاران وکلای بسیجی در غرفه حضور دارند و مراجعان با هر نوع مشکل و موضوعی می توانند از مشاوره های رایگان وکلای مرکز معاضدت قضایی استفاده کنند.

وی گفت: مراجعان اگر نیازمند وکیل رایگان برای مدتی داشته باشند، می توانند با پر کردن فرم مربوطه و بررسی شرایط در صورتی که واقعا نیازمند به این خدمت باشند اقدامات لازم برای در اختیار قرار دادن وکیل رایگان برای آنها انجام می شود.

وی در مورد مشاوره حقوقی برای مراجعان تصریح کرد: برای ارایه مشاوره به مراجعان شرایط خاصی وجود ندارد و هر فردی که مراجعه کند، می تواند از مشاوره حقوقی رایگان برخوردار شود اما با توجه به قوانین موجود برای داشتن وکیل معاضدتی که مخصوص افرادی است که در شرایط مالی خاصی قرار دارند و به نوعی بی بضاعت محسوب می شوند، باید بررسی اولیه صورت گیرد تا مشخص شود فردی که تقاضای وکیل دارد آیا شرایط وکیل معاضدتی رایگان را دارد تا بتواند از این خدمت استفاده کند.

وی گفت: ما با محدودیت وکیل مواجه هستیم و از طرفی تقاضاهای زیادی برای داشتن وکیل رایگان داریم. در معاضدت قضایی افرادی که تحت پوشش سازمان ها و نهادهایی مانند کمیته امداد امام (ره)، بنیاد شهید، بهزیستی و سایر نهادهای حمایتی و دارای شرایط خاص هستند، می توانند از این خدمت استفاده کنند که البته نیاز به ارایه نامه از سوی نهادهای مربوطه نیست و با تحقیقات اولیه می توانند از این خدمت بهره ببرند.

وی در مورد میزان بازخورد و تاثیرگذاری وکیل رایگان در حل مشکلات حقوقی مراجعان گفت: مجموعه معاضدتی مرکز وکلای بسیجی به عنوان بزرگترین مرکز معاضدتی در سطح کشور محسوب می شود. این حوزه در سطح کشور بی نظیر است اما در مورد میزان موفقیت وکلا در حل مشکلات مردم باید بگوییم که شعار وکلا در این مجموعه و ارایه خدمات به مردم این است که معاضدت را مجاهدت وکلا می دانند و با این شعار تلاش می کنند بدون هیچ چشمداشتی و فارغ از هر نوع حق الوکاله و قراردادهای مالی لبیکی را به این شعار بگویند و مجاهدانه در راه احقاق حق مردم گام بردارند.

وی گفت: وکلا در این مرکز معتقدند آنچه از آنها باقی می ماند، خدمات معاضدتی است که بدون هیچ چشمداشتی در این مرکز تلاش می کنند تا در راه مشکلات قضایی مردم گامی بردارند.

وی در مورد آمار رضایت مراجعان از معاضدت قضایی رایگان در این مرکز گفت: آمار بسیار ناچیزی وجود دارد که برخی از مراجعان دوباره بخواهند از معاضدت قضایی استفاده کنند و در مرحله اول مشکل قضایی آنها حل نشده باشد. در موارد اندکی هم که مشکلات قضایی آنها حل نشده است، با تدبیر و ارایه وکیل جدید و بررسی موضوع تلاش کردیم تا بتوانیم مشکلات حقوقی مردم را حل کنیم و با نظرسنجی هایی که صورت گرفته است، عموم مردم از معاضدت قضایی رایگان در این حوزه رضایت داشتند و در قریب به 80 درصد موارد استفاده از وکلای این مرکز منجر به صدور حکم به نفع معاضدت ها شده است.

طالبیان در مورد استمرار معاضدت قضایی رایگان گفت: در تمام واحدهای قضایی واحدی به نام ارشاد و معاضدت قضایی قرار دارد که همه روزه در ساعات اداری وکلای این مرکز در آنجا حضور داشته و هر کس که نیازمند به خدمات آنها داشته باشند را ارایه می دهند و اخیرا به دستور ریاست دستگاه قضا مشاوره های رایگان نیز از طریق شماره تماس 129 از سراسر کشور در اختیار هموطنان قرار دارد و وکلای این مرکز پاسخگوی مشکلات حقوقی و قضایی هموطنان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *