ادبیات دفاع مقدس غرور ملت ایران است/قلب طپنده اندیشه من کلمه مقدس شهید است

آذربایجان غربی-زهرا کریم زادگان نویسنده دفاع مقدس گفت:می توانم به جرات بگویم که‌قلب طپنده اندیشه من کلمه مقدس شهید ومقوله دفاع مقدس است ادبیات دفاع مقدس بازتاب غرور ملت ایران است که با شجاعت و‌باوری عمیق این ژانر را با محوریت عاشورا خلق کرد وبار سنگینی است بردوش ‌کسانیکه ادعای اصحاب قلم را دارند.

برگی از تاریخ کشورمان روزی را درخود جای داده بنام روز قلم این روز یادآور تلاش خستگی ناپذیر صاحبان قلم و‌اندیشه است اگر چه صاحبان قلم کمتر یاد می شوند ولی روز قلم ۱۴ تیر بهانه ای می شود برای گرامیداشت قلم و صاحبانش به همین مناسبت و‌قرار گرفتن در روز قلم به سراغ یکی از نوبسندگان ادبیات دفاع مقدس آذربایجان غربی رفته و‌پای صحبتش نشستیم.
او در حوزه شعر و‌داستان سالهاست قلم می زند و‌ مدیریت امور انجمن های هنری ادبی بسیج هنرمندان را برعهده دارد.

کلام‌آغارینمان سوال از بیو‌گرافی خودش است

وی درمعرفی خود می گوید: زهرا کریم زادگان هستم متولد سال ۱۳۴۸ شهرستان چالدران و‌مقیم ارومیه. با قلمی که تنهاست و به تنهایی فکر می کندو‌سر برشانه کاغذ می گذاردو‌به یاد تنهایی خود در غروب دست هایم می گرید و‌می لغزد و‌می نویسد از بادبان دستانی که سالهاست اورا برامواج کلمات رانده اند هرکلمه دریایی بوده که هرکس به قدر همت خویش از او‌قطره ای ، جرعه ای ویا قدحی برداشته است.
کریم زادگان ادامه می دهد: بنده در بطن جنگ بزرگ شدم فامیل ها و‌همسایه ها شهید شدند وبه اسارت رفتند و با زخم تن و‌روح برگشتند وقتی شهدا و‌اسرا را دیدم  من هم دلم زخم برداشت وبخاطر زخمی که بردلم بوداز آن سالها نوشتم مسیر را آن زخم ها معین کردند نه من.

چرا حوزه دفاع مقدس را انتخاب کردید؟
می توانم به جرات بگویم که‌قلب طپنده اندیشه من کلمه مقدس شهید ومقوله دفاع مقدس است ادبیات دفاع مقدس بازتاب غرور ملت ایران است که با شجاعت و‌باوری عمیق این ژانر را با محوریت عاشورا خلق کرد وبار سنگینی است بردوش  ‌کسانیکه ادعای اصحاب قلم را دارند.
وی می افزاید: مطالبه مقام معظم رهبری هم توجه به این ادبیات تا وقتی که فرصت ها از دست نرفته و‌فراموش نشده است.
یک‌نویسنده برای خلق اثر در عرصه دفاع مقدس از چه ویژگی های برخوردارباشد؟
کسیکه وارد این حوزه می شود درقدم اول باید نویسنده باشد یعنی نویسندگی را دراین حوزه تمرین کند و بصورت ناگهانی نویسنده شود و‌همچنین در مطالعه به روز باشد و‌آثار خوب را مطالعه کند وبشناسد تا تجارب دیگران الهام بخش او باشد وبا توجه به اینکه مخاطبان او خاص هستند باید بتواند با آنها ارتباط برقرار کند و‌همچنین همواره منحصر بفرد بنویسد و‌به نوشته خود تعهد داشته باشد و‌داستانسرای خوبی باشد تا بیافریند.

تاکنون چه آثاری داشتید؟
تاکنون آثار متعددی درحوزه دفاع مقدس داشته ام که از جمله آنها رمان کوتاه«اشک های بی صدا»،مجموعه داستان ساقه های استخوانی،پرواز تا اوج، پروانه درآتش، تکلم خاموشی و‌مهربانو است.

به همت امور زنان و خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

به عنوان نویسنده ادبیات دفاع مقدس با چه مشکلاتی مواجه هستید ؟

این حوزه گرفتاری های خاص خود را دارد مشکلات مصاحبه، کمبود منابع و‌مستندات و دردسترس نبودن منابع که بتوان درفضای داستانی قرار گرفت و ارتباط برقرار کرد و‌همچنین فرایند توزیع، فروش و‌چاپ و‌پشتیبانی نکردن واحدهای فرهنگی از جمله مشکلات این حوزه است.
کریم زادگان اظهار می دارد: کسی که وارد حوزه ادبیات دفاع مقدس می شود می داند که تجارتی درکار نیست و‌هرچه هست کاردل است.

ادبیات دفاع مقدس تا چه اندازه دربرقراری ارتباط با نسل جوان موفق عمل کرده است ؟

جوان امروزی به دلیل هم عصر بودن با عصر تکنولوژی  و‌دسترسی آسان به نوشته ها تمایل به اثری دارد که بتواند از شعار زدگی دور باشد و‌واقعه را به عینه برای او صحنه سازی کند و‌یک ساختار محکم داشته باشد حال باید دید که این  روند برای برقراری ارتباط با این ژانر ادبی کافی و وافی است یانه؟ و‌یا دستگاه های هنری باید فکرهای اساسی و‌بنیانی دراین زمینه داشته باشند.

برای بهتر شدن وضعیت فعلی کتابهای دفاع مقدس چه پیشنهادی دارید؟

دراین برهه از زمان وظیفه نویسندگان این حوزه بسیار حساس است و‌مسوولیت خطیری بردوش دارند واین را باید پذیرفت که هرحرکتی که انجام می پذیرد نبابد پنداشت که کوچک است .
وی ادامه داد: خدا را شاکریم که تا به امروز آثار ماندگار و‌قابل تاملی در زمینه دفاع مقدس به ثبت رسیده است ولی ظرفیت حوزه دفاع مقدس بیش از اینها هست به نظر می رسد هنوز  راه دارد که حق مطلب ادا شود و‌می طلبد که مدیران فرهنگی زمینه را فراهم نمایند تا نوبسندگان بتوانند با فراغ بالی بیافرینند هرچند کم است نویسندگانی که فقط کارشان نوشتن  باشد  و‌نیاز به شغل دوم نداشته باشند.

آیا تاکنون حایز رتبه و‌مقامی شده اید؟
بنده بارها مقام نخست را در حوزه داستان نوبسی کسب کردم  و«‌کتاب ساقه های استخوانی» حایز رتبه اول شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *